Ћирилица мора да се заштити

06.08.2021. 09:32
0
ИЗВОР: Срна

Ћирилица мора да се заштити, не смије се дозволити да се из било ког разлога потискује из српског језика, рекао је предсједник Одбора за стандардизацију српског језика у Србији Срето Танасић.

Танасић је навео да охрабрује то што се чуло од представника Срба с обје стране Дрине који су, како су навели, договорили да до 15. септембра - Дана јединства, усвоје нацрте закона о заштити и употреби српског језика и ћириличног писма.

- Вест коју смо чули охрабрује. Данас се не зна шта је службена употреба српског језика, где нужно да се употребљава, у којим доменима - рекао је Танасић за "Глас Српске".

Према његовим ријечима, закон треба да каже гдје је потребно употребљавати српски стандардни језик, а постојање друга два народа у Српској не би смјело утицати на то да Срби изгубе своје писмо - ћирилицу.

- С обзиром на то да су у Српској конститутивна и друга два народа, потребно је омогућити њима да се служе латиницом бар у оној мери у којој се у другом ентитету омогућује присуство ћирилице - рекао је Танасић, који је и дописни члан Академије наука и умјетности Српске.

У сваком случају, истакао је, ћирилица мора да се заштити, али не на штету оних који ћирилицу не доживљавају као своје писмо.

Коментари 0
Повезане вијести
Храм Светог пророка Илије - свједок српске духовности постојања на подручју Маглаја Храм Светог пророка Илије - свједок српске духовности постојања на подручју Маглаја
Навршило се 27 година од убиства српских жетелаца, злочин никада није расвијетљен Навршило се 27 година од убиства српских жетелаца, злочин никада није расвијетљен
Шта значи долазак америчких тужилаца у Дервенту за некадашње логораше у Српској? Шта значи долазак америчких тужилаца у Дервенту за некадашње логораше у Српској?
Најчитаније
  • Једно лице повријеђено у пуцњави у Спасовданској улици
    12h 37m
    25
  • Прије 153 године освештана Саборна црква у Сарајеву (ФОТО)
    23h 35m
    12
  • Крвави Илиндан 1941: Страдање Срба из Зијемље код Мостара
    23h 10m
    0
  • Концерти Џенана Лончаревића и Аце Пејовића у Рогатици
    23h 26m
    0
  • Једно лице погинуло у саобраћајној несрећи на магистралном путу Неум-Столац
    18h 58m
    0