Ćirilica mora da se zaštiti

06.08.2021. 09:32
0
IZVOR: Srna

Ćirilica mora da se zaštiti, ne smije se dozvoliti da se iz bilo kog razloga potiskuje iz srpskog jezika, rekao je predsjednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika u Srbiji Sreto Tanasić.

Tanasić je naveo da ohrabruje to što se čulo od predstavnika Srba s obje strane Drine koji su, kako su naveli, dogovorili da do 15. septembra - Dana jedinstva, usvoje nacrte zakona o zaštiti i upotrebi srpskog jezika i ćiriličnog pisma.

- Vest koju smo čuli ohrabruje. Danas se ne zna šta je službena upotreba srpskog jezika, gde nužno da se upotrebljava, u kojim domenima - rekao je Tanasić za "Glas Srpske".

Prema njegovim riječima, zakon treba da kaže gdje je potrebno upotrebljavati srpski standardni jezik, a postojanje druga dva naroda u Srpskoj ne bi smjelo uticati na to da Srbi izgube svoje pismo - ćirilicu.

- S obzirom na to da su u Srpskoj konstitutivna i druga dva naroda, potrebno je omogućiti njima da se služe latinicom bar u onoj meri u kojoj se u drugom entitetu omogućuje prisustvo ćirilice - rekao je Tanasić, koji je i dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Srpske.

U svakom slučaju, istakao je, ćirilica mora da se zaštiti, ali ne na štetu onih koji ćirilicu ne doživljavaju kao svoje pismo.

Komentari 0
Povezane vijesti
Albanci im srušili kuće, još traže da Srbi plate: Priština ispostavila račun za rušenje na Gazivodama Albanci im srušili kuće, još traže da Srbi plate: Priština ispostavila račun za rušenje na ...
“Oluja” – zločinski poduhvat za eliminaciju Srba iz Hrvatske “Oluja” – zločinski poduhvat za eliminaciju Srba iz Hrvatske
Hram Svetog proroka Ilije - svjedok srpske duhovnosti postojanja na području Maglaja Hram Svetog proroka Ilije - svjedok srpske duhovnosti postojanja na području Maglaja
Najčitanije
  • Pravda za čika Marinka K.
    50m
    8
  • Kako toplotni talas utiče na ljudski organizam?
    15h 47m
    0
  • Cerska bitka: zanimljivosti o prvoj velikoj pobjedi srpske vojske u Velikom ratu
    51m
    0
  • Lice iz Istočne Ilidže uhapšeno zbog prijetnji vatrenim oružjem
    23h 49m
    0
  • Podnesen izvještaj protiv lica iz Istočne Ilidže zbog nanošenja tjelesne povrede
    23h 33m
    3