Након интензивних земљотреса, на Исланду је прије неколико дана еруптирао вулкан, а према ријечима Милице Ђорђевић, метеоролога у Републичком хидрометеоролошком заводу, ове честице ће заједно са кишом и вјетром вјероватно стићи и у БиХ, али концентрација неће бити тако изражена.
Како је појаснила за "Независне", ерупција је тек кренула и може да траје поприлично дуго, али, бар за сада, тај вулкан није толико јак.
- Самим тим, нема толико пуно честица, као што је то умело да се дешава 2010. године кад је била јака ерупција на Исланду, а која је изазвала велике проблеме и поремећаје што се тиче авио-саобраћаја. Струјање ваздуха тренутно и у наредна два-три дана долази из правца северозапада, а поготово у тим деловима централне и западне Европе ће бити изражени јаки ветрови, који су почели већ у четвртак - рекла је Ђорђевићева.
С обзиром на то да, појашњава она, струјања иду од сјевера ка централној Европи, а дјелимично и према нашем региону, те честице ће врло вјероватно стићи и до нас, али ипак нису у питању неке велике концентрације, нити ће тај вјетар доћи директно до нашег региона.
- Ипак ће он прећи Панонском низијом даље ка истоку Европе и не би требало бити нешто значајно код нас. С обзиром на то да ћемо имати слабе падавине, које се иначе формирају око тих честица у ваздуху, може доћи до тога да та киша садржи мало тих честица из вулканског пепела, међутим, то није ништа драматично и концентрације нису толико изражене - истакла је она.
С друге стране, како наводи, у нашу земљу ће стићи већи прилив пијеска са сјевера Сахаре.
- Имамо југозападно струјање, што је иначе уобичајена појава у нашем региону. С тим у вези, пре ће стићи песак из Сахаре, него што ће те честице стићи до нас, јер смо ми ипак доста далеко од Исланда - закључила је Ђорђевићева.
Иначе, како је претходно саопштила исландска метеоролошка канцеларија, лава из вулкана на Исланду у релативној близини Рејкјавика све спорије истиче.
Ерупција је касно у понедјељак на полуострву Рејкјанес, на југозападу Исланда, избацила лаву и дим више од 100 метара у ваздух, након седмица ишчекивања откад је први пут подигнута узбуна због сеизмичке активности. Према неким претпоставкама, ерупција у вулканском систему Свартсенги могла би да се заврши током викенда или сљедеће недјеље.