Кајсије (Prunus armeniaca) су коштуњаво воће из породице Rosaceae. Познате су и под називом марелица.
Плод изгледом подсјећа на брескву, само је мањи.
Кајсија има најширу примјену у кулинарству па се од ње праве џемови, мармеладе, компоти, сокови, сирупи, ликери, ракија, сосеви, умаци, воћне торте, колачи и разна пецива.
Сушена кајсија има калоријску вриједност и до шест пута већу од свјеже због чега се користи у исхрани астронаута. Не препоручује се дијабетичарима и људима који желе да смршају.
Због етеричних уља се користи и у козметичкој индустрији за прављење препарата за суву и осетљиву кожу.
Рецепт
Сок од кајсија
Најбоље би било да сок правите почетком или средином љета јер кајсије тада сазријевају, преносе сокови.орг.
Пошто их морате огулити и извадити коштице, требали бисте да имате у виду да ће количина воћа бити преполовљена, тј. ако купите 10 кг кајсија, у сок ће отићи око 5 кг меса.
За спремање сока требаће вам блендер (мултипрактик или машина за мљевење), једна већа шерпа и цједиљка са газом.
Рецепт је веома једноставан и брзо ћете припремити освјежење које ће одушевити вашу породицу и госте. Састојке можете прилагодити зависно од количине коју желите да добијете, а нама је за 4 л сока било потребно:
Састојци
Инструкције
Кајсије добро оперите и ставите у врелу воду на десетак секунди. Затим их пребаците у посуду са хладном водом, огулите и извадите кошпе. Измиксајте их у блендеру и сипајте у већи лонац. Додајте воду и кувајте на средњој ватри. Након што проври, сипајте шећер и наставите да кувате још 20 минута.
Уколико желите густи сок, садржај можете одмах сипати у флаше. Ако, пак, више волите бистри сок, садржај из лонца проциједице кроз цједиљку коју сте, претходно, обложили газом. Флаше прво затворите целофаном, а онда чеповима. Умотајте их у деку и оставите да преноће. Када се охладе, чувајте их у замрзивачу.
Напомена:
Када отворите флашу са соком, у фрижидеру је можете држати око седам дана. Зато је боље да сок сипате у мање флашице и да их заледите.
Умјесто бијелог шећера, можете користити неки здравији заслађивач попут меда, смеђег шећера, фруктозе, итд.
Уколико не волите да вам сок буде превише сладак, док спремате, пробајте и додајте по укусу. Послужите га са ледом и кришкама лимуна, наранџе или неког другог воћа. Такође га можете разблажити обичном или киселом водом.