Andrićeva zatvorena čaršija ponovo oživjela

13.09.2020. 10:50
0
IZVOR: Glas Srpske

“U toj velikoj i čudnoj borbi koja se u ovoj Bosni stolećima vodila između dve vere, a pod vidom vera za zemlju i vlast i svoje sopstveno shvatanje života i uređenje sveta, protivnici su otimali jedan drugom ne samo žene, konje i oružje, nego i pesme.”

Tim riječima veliki srpski nobelovac Ivo Andrić u romanu “Na Drini ćuprija” opisuje Bosnu i njene stanovnike. Ovaj roman je zajedno sa “Travničkom hronikom” i “Gospođicom” objavljen prije 75 godina, a društveno-politička situacija je i nakon toliko vremena na našim prostorima podudarna sa slikom koju nam je Andrić predstavio.

Andrićevi likovi prikazuju Bosnu kao protivurječnu zemlju. S podjednakom snagom i uvjerljivošću prikazao je tamne i svijetle portrete Bosanaca. Oslikao nam je Bosnu smještenu u centru mnogo većih sila koje su se u njoj ukrštale, pri čemu nije analizirao samo našeg čovjeka, nego je prodirao i u onog sa Istoka i Zapada kazujući i o onom čovjeku koji stoji na raskrsnici ta dva potpuno suprotna svijeta.

Povodom 75 godina od objavljivanja veličanstvenih Andrićevih djela profesor Filološkog fakulteta u Banjaluci Ranko Popović kazao je za “Glas Srpske” da su ova tri čuvena romana, napisana tokom Drugog svjetskog rata u okupiranom Beogradu, aktuelna i danas isto kao i u vrijeme objavljivanja. On je naglasio da će to biti i ubuduće pošto romani sadrže neporecive istine kao odgovore na neke vječite teme koje se tiču istorije ovog našeg tla, ali i čovjeka kao takvog.

- Andrić je pisac dubokih antropoloških proniknuća do kojih ne može doprijeti svaki čitalac, ali i za one koji nisu u stanju da dotaknu “duplo dno” njegovih romana ostaje uvijek uživanje u neponovljivoj čaroliji pripovijedanja. Na “Drini ćuprija” tako zaista jeste u svom prvom sloju hronika jedne bosanske kasabe u bezmalo četiri vijeka dugom trajanju, ali u dubinama teksta to je roman o fenomenu žrtve, možda i najbolji u sveukupnoj modernoj evropskoj književnosti, i roman koji na ubjedljiv umjetnički način donosi sliku korjenite, svestrane i trajne civilizacijske promjene koju Evropi, kao velika prelomnica, donosi Prvi svjetski rat - objasnio je Popović.

Istakao je da je slično  i sa “Travničkom hronikom” i vječito aktuelnim problemom doticanja i prožimanja, ali najviše sukobljavanja Zapada i Istoka na balkanskoj vjetrometini.

- Ono što trajno veže tri narečena Andrićeva romana jeste činjenica da ih je pisao u ratno doba, kad ni trenutka nije mogao biti siguran, kako je to sam posvjedočio, da će živ dočekati sutrašnji dan. Zato ova djela na suštinski način, jesu i romani o ratu, mada im on nije isključiva tema, i zato su prepuni onih graničnih ljudskih situacija od kojih i živi istinski velika književnost - ispričao je Popović.

Objasnio je da će otuda i u “Gospođici”, kao romanu koji se pretežno bavi vječitom temom tvrdičluka, nadilazeći Molijera i Steriju, najupečatljivije biti scene pogroma nad srpskim življem u Sarajevu 1914, nakon Principovog vidovdanskog pucnja.

- Čitalac koji danas, a sa iskustvom ovog našeg potonjeg nesretnog rata, uzme u ruke “Travničku hroniku” neće moći da previdi neporecivu tačnost riječi koje kažu da “niko od stranaca nije mogao ni zamisliti kako izgleda i dokle može da ide napad skupnog ludila koji s vremena na vrijeme obuzima stanovništvo ovih kasaba, izgubljenih i stešnjenih među visokim planinama”. Oni koji su u skorije vrijeme čitali roman sjetiće se da se ovo odnosi na događaj zatvaranja čaršije, a ako to prihvatimo kao veliku metaforu biće nam potpuno jasno da danas i ovdje opet živimo neku varijantu zatvorene čaršije. Andrić je uvijek tu da nas na to opomene, samo ga treba čitati - poručio je Popović.

Koliko je neophodno podsjetiti  na važnost  Andrićevih romana ukazao je i pjesnik i esejista Gojko Božović koji je za  “Glas Srpske” istakao da se nikada  ne može dovoljno naglasiti značaj tri Andrićeva “ratna” romana, ni za sam njegov opus, ni za samu književnost.

- U ovim djelima, naročito u romanima “Na Drini ćuprija” i “Travnička hronika”, Andrić nije samo ispripovedao velike mase istorijskog vremena, niti samo predočio epohe turskog doba Bosne u nikada istom i jednako snažnom dodiru s drugim i drugačijim svetovima, niti pak samo predstavio neke od neuporedivih književnih fizionomija, zbog čije se dubine i uverljivosti i čita književnost, već je uspostavio i kanonsku meru velikog književnog dela na srpskom jeziku - obrazložio je Božović.

Ispričao je da Andrićevi “ratni” romani imaju novelističku kompoziciju, te da nastaju tako što se pripovjedačke cjeline, koje bismo mogli doživjeti i čitati i kao osamostaljene, jedinstvenim autorskim postupkom povezuju u jednu.

- Sva tri Andrićeva “ratna” romana imaju pripovedačko jezgro, suštinski važno za uspostavljanje slike sveta. U romanu “Na Drini ćuprija” to jezgro je sam most oko koga se odvija radnja romana i drama života nekoliko generacija Andrićevih junaka. Most je mesto gde se ti junaci okupljaju i preko koga se prelamaju tokovi istorije. U romanu “Travnička hronika” to jezgro je sam grad predstavljen na temelju punog hronikalnog principa. Konzulska vremena se prožimaju i sudaraju s vezirskim vremenima, iz čega proističe i osobeno mesto Travnika, naročite sudbine junaka i napetost same hronike koja svedoči o uzbudljivoj i izukrštanoj istoriji - naveo je Božović.

Naglasio je da je u romanu “Gospođica” to jezgro ljudska strast, štednja i škrtost.

- Dok su “Na Drini ćuprija” i “Travnička hronika”, kao hronike s precizno utvrđenim mestom radnje, zasnovane na izražavanju velikih masa istorijskog vremena u okviru kojih se prikazuju duboko individualizovane drame ljudi i njihovih strasti i namera, “Gospođica je, nasuprot tome, roman koji predočava, pre svega, ljudsku strast, dok se moguća istorijska hronika i društveni tokovi prikazuju na pozadini te i takve strasti - zaključio je Božović.

Zanimljivo je da su romani, koji su kasnije postali remek-djela, pisani u jednom od najtežih perioda za nobelovca, živjeći u bijedi podstanarstva i lično odabranoj anonimnosti. Ipak, veliki pisac je i u tome vidio nešto pozitivno.

Andrić je često putovao, a jedno od omiljenih mjesta mu je bio Istanbul. O radu i putovanjima je jednom prilikom kazao “Ja sam na putovanja trošio ne samo novac i vreme nego i snagu živaca i mašte, jer u putovanja treba uračunati i duge, uglavnom izlišne pripreme u mašti i u stvarnosti... A koliko sam se u tim putovanjima trošio, vidi se najbolje po tome što sam za vreme dva velika rata (1914–1918. i 1941–1944), kada sam bio prisiljen da sedim na jednom mestu, napisao gotovo najveći deo svojih radova”.

Pisao u razrušenom Beogradu

Gojko Božović je objasnio da su sva tri Andrićeva “ratna” romana objavljena jedan za drugim. Dva u Beogradu, jedan u Sarajevu.

- Veliki romani pisani tokom Drugog svetskog rata učiniće Andrića klasikom. “Na Drini ćuprija” izlazi u Beogradu u martu 1945. u Beogradu, kao i “Travnička hronika” koja se pojavljuje u avgustu. “Gospođica” je objavljena u Sarajevu u novembru 1945. godine. Andrić je negde rekao da je pisao u razrušenom Beogradu, “u vreme kad ne bih dao ni dve pare za rođeni život” - rekao je Božović.

Komentari 0
Povezane vijesti
Andrićevi znakovi pored knjiga: Šta piše na marginama stranica koje je čitao naš jedini nobelovac Andrićevi znakovi pored knjiga: Šta piše na marginama stranica koje je čitao naš jedini nob...
Počinje obilježavanje pola vijeka od smrti Ive Andrića Počinje obilježavanje pola vijeka od smrti Ive Andrića
Misteriozna smrt Drage Dimitrijević Mitrićević i dan danas nije rasvijetljena (FOTO) Misteriozna smrt Drage Dimitrijević Mitrićević i dan danas nije rasvijetljena (FOTO)
Najčitanije
  • Sokočani se opraštaju od Ratka Neškovića, prerano preminulog sugrađanina
    2h 56m
    0
  • Na današnji dan na Košarama poginuo heroj Ivan Vasojević – Jaguar
    3h 47m
    9
  • Uhapšen osumnjičeni za ubistvo komšije
    19h 25m
    0
  • Predložen pritvor muškarcu koji je djevojčicu držao zaključanu u stanu
    5h 0m
    5
  • Posna pašteta od oraha
    7h 24m
    0