Андрићева затворена чаршија поново оживјела

13.09.2020. 10:50
0
ИЗВОР: Глас Српске

“У тој великој и чудној борби која се у овој Босни столећима водила између две вере, а под видом вера за земљу и власт и своје сопствено схватање живота и уређење света, противници су отимали један другом не само жене, коње и оружје, него и песме.”

Тим ријечима велики српски нобеловац Иво Андрић у роману “На Дрини ћуприја” описује Босну и њене становнике. Овај роман је заједно са “Травничком хроником” и “Госпођицом” објављен прије 75 година, а друштвено-политичка ситуација је и након толико времена на нашим просторима подударна са сликом коју нам је Андрић представио.

Андрићеви ликови приказују Босну као противурјечну земљу. С подједнаком снагом и увјерљивошћу приказао је тамне и свијетле портрете Босанаца. Осликао нам је Босну смјештену у центру много већих сила које су се у њој укрштале, при чему није анализирао само нашег човјека, него је продирао и у оног са Истока и Запада казујући и о оном човјеку који стоји на раскрсници та два потпуно супротна свијета.

Поводом 75 година од објављивања величанствених Андрићевих дјела професор Филолошког факултета у Бањалуци Ранко Поповић казао је за “Глас Српске” да су ова три чувена романа, написана током Другог свјетског рата у окупираном Београду, актуелна и данас исто као и у вријеме објављивања. Он је нагласио да ће то бити и убудуће пошто романи садрже непорециве истине као одговоре на неке вјечите теме које се тичу историје овог нашег тла, али и човјека као таквог.

- Андрић је писац дубоких антрополошких проникнућа до којих не може допријети сваки читалац, али и за оне који нису у стању да дотакну “дупло дно” његових романа остаје увијек уживање у непоновљивој чаролији приповиједања. На “Дрини ћуприја” тако заиста јесте у свом првом слоју хроника једне босанске касабе у безмало четири вијека дугом трајању, али у дубинама текста то је роман о феномену жртве, можда и најбољи у свеукупној модерној европској књижевности, и роман који на убједљив умјетнички начин доноси слику корјените, свестране и трајне цивилизацијске промјене коју Европи, као велика преломница, доноси Први свјетски рат - објаснио је Поповић.

Истакао је да је слично  и са “Травничком хроником” и вјечито актуелним проблемом дотицања и прожимања, али највише сукобљавања Запада и Истока на балканској вјетрометини.

- Оно што трајно веже три наречена Андрићева романа јесте чињеница да их је писао у ратно доба, кад ни тренутка није могао бити сигуран, како је то сам посвједочио, да ће жив дочекати сутрашњи дан. Зато ова дјела на суштински начин, јесу и романи о рату, мада им он није искључива тема, и зато су препуни оних граничних људских ситуација од којих и живи истински велика књижевност - испричао је Поповић.

Објаснио је да ће отуда и у “Госпођици”, као роману који се претежно бави вјечитом темом тврдичлука, надилазећи Молијера и Стерију, најупечатљивије бити сцене погрома над српским живљем у Сарајеву 1914, након Принциповог видовданског пуцња.

- Читалац који данас, а са искуством овог нашег потоњег несретног рата, узме у руке “Травничку хронику” неће моћи да превиди непорециву тачност ријечи које кажу да “нико од странаца није могао ни замислити како изгледа и докле може да иде напад скупног лудила који с времена на вријеме обузима становништво ових касаба, изгубљених и стешњених међу високим планинама”. Они који су у скорије вријеме читали роман сјетиће се да се ово односи на догађај затварања чаршије, а ако то прихватимо као велику метафору биће нам потпуно јасно да данас и овдје опет живимо неку варијанту затворене чаршије. Андрић је увијек ту да нас на то опомене, само га треба читати - поручио је Поповић.

Колико је неопходно подсјетити  на важност  Андрићевих романа указао је и пјесник и есејиста Гојко Божовић који је за  “Глас Српске” истакао да се никада  не може довољно нагласити значај три Андрићева “ратна” романа, ни за сам његов опус, ни за саму књижевност.

- У овим дјелима, нарочито у романима “На Дрини ћуприја” и “Травничка хроника”, Андрић није само исприповедао велике масе историјског времена, нити само предочио епохе турског доба Босне у никада истом и једнако снажном додиру с другим и другачијим световима, нити пак само представио неке од неупоредивих књижевних физиономија, због чије се дубине и уверљивости и чита књижевност, већ је успоставио и канонску меру великог књижевног дела на српском језику - образложио је Божовић.

Испричао је да Андрићеви “ратни” романи имају новелистичку композицију, те да настају тако што се приповједачке цјелине, које бисмо могли доживјети и читати и као осамостаљене, јединственим ауторским поступком повезују у једну.

- Сва три Андрићева “ратна” романа имају приповедачко језгро, суштински важно за успостављање слике света. У роману “На Дрини ћуприја” то језгро је сам мост око кога се одвија радња романа и драма живота неколико генерација Андрићевих јунака. Мост је место где се ти јунаци окупљају и преко кога се преламају токови историје. У роману “Травничка хроника” то језгро је сам град представљен на темељу пуног хроникалног принципа. Конзулска времена се прожимају и сударају с везирским временима, из чега проистиче и особено место Травника, нарочите судбине јунака и напетост саме хронике која сведочи о узбудљивој и изукрштаној историји - навео је Божовић.

Нагласио је да је у роману “Госпођица” то језгро људска страст, штедња и шкртост.

- Док су “На Дрини ћуприја” и “Травничка хроника”, као хронике с прецизно утврђеним местом радње, засноване на изражавању великих маса историјског времена у оквиру којих се приказују дубоко индивидуализоване драме људи и њихових страсти и намера, “Госпођица је, насупрот томе, роман који предочава, пре свега, људску страст, док се могућа историјска хроника и друштвени токови приказују на позадини те и такве страсти - закључио је Божовић.

Занимљиво је да су романи, који су касније постали ремек-дјела, писани у једном од најтежих периода за нобеловца, живјећи у биједи подстанарства и лично одабраној анонимности. Ипак, велики писац је и у томе видио нешто позитивно.

Андрић је често путовао, а једно од омиљених мјеста му је био Истанбул. О раду и путовањима је једном приликом казао “Ја сам на путовања трошио не само новац и време него и снагу живаца и маште, јер у путовања треба урачунати и дуге, углавном излишне припреме у машти и у стварности... А колико сам се у тим путовањима трошио, види се најбоље по томе што сам за време два велика рата (1914–1918. и 1941–1944), када сам био присиљен да седим на једном месту, написао готово највећи део својих радова”.

Писао у разрушеном Београду

Гојко Божовић је објаснио да су сва три Андрићева “ратна” романа објављена један за другим. Два у Београду, један у Сарајеву.

- Велики романи писани током Другог светског рата учиниће Андрића класиком. “На Дрини ћуприја” излази у Београду у марту 1945. у Београду, као и “Травничка хроника” која се појављује у августу. “Госпођица” је објављена у Сарајеву у новембру 1945. године. Андрић је негде рекао да је писао у разрушеном Београду, “у време кад не бих дао ни две паре за рођени живот” - рекао је Божовић.

Коментари 0
Повезане вијести
Андрићеви знакови поред књига: Шта пише на маргинама страница које је читао наш једини нобеловац Андрићеви знакови поред књига: Шта пише на маргинама страница које је читао наш једини ноб...
Почиње обиљежавање пола вијека од смрти Иве Андрића Почиње обиљежавање пола вијека од смрти Иве Андрића
Мистериозна смрт Драге Димитријевић Митрићевић и дан данас није расвијетљена (ФОТО) Мистериозна смрт Драге Димитријевић Митрићевић и дан данас није расвијетљена (ФОТО)
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    8h 0m
    8
  • Хрватска усвојила закон о уклањању српских споменика
    20h 40m
    4
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    4h 7m
    0
  • Божовић угостио ученике из Краснодара
    23h 17m
    0
  • Навршиле се 33 године од убиства српских полицајаца
    7h 34m
    4