Dan Ivana Kupale: Kako Rusi obilježavaju Ivanjdan, jedan od najveselijih narodnih praznika

07.07.2025. 10:47
0
IZVOR: RT Balkan

Ivanjdan je ljubavni, veseo i čist praznik, koji se u Rusiji obilježava vijekovima. Neke tradicije je zub vremena ugasio, a neke su se sačuvale do danas, kao podsjetnik na stara vremena. Na ovaj dan Rusi, budući da su veoma sujevjerni, tradicionalno pale vatru i polivaju se vodom, a mlade djevojke obavezno odlaze u prirodu ne bi li pronašle cvijet paprati, za koju se vjeruje da donosi ljubav.

Dan Ivana Kupale, odnosno Ivanjdan, je stari paganski, a zatim i narodni praznik istočnoslovenskih naroda, koji se ranije obilježavao krajem juna mjeseca. Kada je počeo da se praznuje, on je bio posvećen ljetnjoj dugodnevici. Kasnije, sa dolaskom hrišćanstva u Rusiju, praznik je pomjeren sa 24. juna na 7. jul, kada je on dobio i savremeni naziv - Ivanjdan ili dan Ivana Kupale. Tokom više vijekova, paganske i hrišćanske tradicije su se isprepletale, a vjerovanja namnožila, a praznik dobio i narodske nazive.

Ivanjdan - ljubavni, veseo i čist praznik

Ivandan u Rusiji nazivaju još i ljubavnim, veselim i čistim praznikom. Ljubavni - jer, prema narodnom vjerovanju, tog dana cvjetaju paprati, koje u djevojačkom srcu raspaljuju plamen ljubavi, veseo - jer je običaj da se veče uoči praznika, kao i na dan samog praznika narod veseli i druži, pjeva i igra, a čist - jer se vjerovalo da sva voda kojom se narod umiva i u kojoj se tog dana kupa ima ljekovito dejstvo. Neki Ivanjdan nazivaju i "travnik" - vjeruje se da tog dana biljke dobijaju neku magičnu, ljekovitu moć.

Ivanjdanske tradicije u Rusiji 

Tradicija danas nalaže da se Ivanjdan obavezno provede u dobrom raspoloženju. Narod bi organizovao velike gozbe, obavezno bi se išlo u banju, a brezove grane koje bi se tog dana ubrale i koristile tokom kupanja čistile su ne samo tijelo, već i dušu. Oni koji nisu išli u banju, obavezno bi organizovali druženje pored vode (na rijeci, pokraj jezera i slično), a postojala je i tradicija da se prolaznici polivaju vodom, kako bi se sa njih sprali grijehovi. Ova tradicija je jedna od rijetkih koja se održala i do danas.

"Vatrena" vjerovanja na Ivanjdan

Kako se u igri i veselju obično palila i vatra, mnoga vjerovanja vezuju se upravo za nju: ivanjdanski plamen navodno ima sposobnost odbijanja nečistih sila, a onaj koji ga preskoči može da očekuje sreću u narednih godinu dana. Žene koje bi se osmjelile da preskoče vatru ostajale bi vječno mlade i lijepe, a parovi koji bi je preskočili držeći se za ruke - nerazdvojni do kraja života. Oni koji bi na Ivanjdan bili bolesni obavezno bi svoju odjeću spaljivali na vatri - vjerovalo se da bolest poslije toga nestaje.

Komentari 0
Povezane vijesti
Danas Ivanjdan Danas Ivanjdan
Sutra Ivanjdan Sutra Ivanjdan
Danas praznik Duhovi Danas praznik Duhovi
Najčitanije
  • Sjećanje na ubijene civile u selu Presjenica
    7h 16m
    11
  • Pale: Narednih dana potraga za krdom jelena koji uništavaju usjeve
    20h 40m
    21
  • Čuvajmo sjećanje na nevino stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču
    2h 25m
    2
  • Prijeko potreban dnevni centar za djecu sa poteškoćama u razvoju
    20h 46m
    1
  • Zija Dizdarević i Zvonimir Šubić, pisci o kojima se ćuti (FOTO)
    2h 4m
    0