Drvoprerađivači tvrde da su bačeni u gubitke

24.06.2022. 21:02
6
IZVOR: srpskainfo.com

Odluka Savjeta ministara BiH o zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od peleta nije donijela očekivane efekte.

Drvoprerađivači ukazuju da ako je vlast htjela da na takav način prikupi koji politički poen pred izbore, da se grdno prevarila, jer ne samo što su drvoprerađivači bačeni u gubitke, već nije došlo ni do pada cijena ogrevnog drveta i peleta.

Drvoprerađivači u pat poziciji. Roba za izvoz plaćena, a ne može biti isporučena.

- Ja sam ugrožen, došao sam do pozicije zatvaranja firme od 25 radnika, propadaju dugogodišnji ugovori sa ino kupcima. Već 10 godina radim da bi došli do tržišta, da bi ostvarili dobit profit sad stop: ne može više - kaže za BN Zoran Tomović, vlasnik firme Rudež d. o.o. iz Foče.

Davor Marjanović, zamjenik direktora firme d.o.o. “Dobro” iz Bijeljine navodi da će za tri mjeseca imati manjak od 70 – 80 kamiona robe, što je 1.500 paleta manje izveženo.

Posebno ga brine, kaže, ako bude morao na sve to plaćati penale.

Savjet ministara BiH ishitreno je zabranio izvoz šumskih drvenih sortimenata, kažu prerađivači, što prema njihovim riječima dovodi do smanjenja obima proizvodnje, propadanja ugovora sa ino kupcima i otpuštanja radnika po lokalnim gazdinstvima.

- Donošenjem takve odluke preprodavci će profitirati, ne vidimo da će doći do smanjenja cijene prema građanima, samo će stvoriti prostor da zarade preprodavci - objašnjava Goran Đuković, predsejdnik Udruženja drvoprerađivača opštine Foča.

Potrošači će ostati kratkih rukava, jer zabrana izvoza neće značiti i manju cijenu ogrevnog drveta u prodaji.

- Vrlo lako se može dogoditi da drvo poskupi i pored ove zabrane zato što će gorivo da poskupi kao što svaki dan poskupljuje - smatra Vitomir Ćato, direktor firma “Ves komerc” iz Bijeljine.

Da ne bude zabune, saglasni su sa zabranom izvoza oblovine ili trupaca.

- Ako možemo da glasamo mi glasamo da taj dio odluke ostane, a da se proizvod od drveta kao briket, pelet svakako dozvoli izvoz u određenoj količini ili da se rok skrati ili na neki način da se firmama kojima je to osnova djelatnost dozvoli da nesmetano rade - navodi Ćato.

Iz Privredne komore Srpske, navode da nema osnova za zabranu izvoza peleta i briketa, jer BiH raspolaže viškovima ovih proizvoda.

- Zbog toga razmišljam da ima osnova da se što prije prekine sa ograničenjma za pelet i za briket, a da se razmišlja da se na duži period koliko to bude moguće bude zabrana za iznos šumskih drvnih sortimenata, pa rekao bih čak i ogreva - navodi Lazo Šinik, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori Republike Srpske.

Drvoprerađivači se nadaju da će se odluka o zabrani izvoza šumskih drvnih sortimenata preispitati,  ili povući, jer će u suprotnom neminovno više stotina radnika tog sektora ostati bez posla.

 

Komentari 6
  • Generic placeholder image
    Najs 27.06.2022. 21:25
    Vi ste doveli ljude na vrh koji ovo omogucavaju... sada samo gledajte i cudite se... Zapamtite... izbori dolaze... mozda ce sad paketi brasna za glas biti 60 a ne 50 KM, jer ipak... sve poskupljuje :)
  • Generic placeholder image
    Lazo 26.06.2022. 19:34
    Mutavi Sinik Lazo pa pelet se ne pravi od ogrevnog drveta.
    Nije rjesenje nekom nesto zabraniti.
    Peleta nema dovoljno na trzistu svake godine potraznja raste. Treba dati podsticaj za opremu firmama koje proizvode briket da proizvode pelet.
    Ogrevnog drveta ima dovoljno za orev je mnogo prevoznika vezano izvoz pada pada i kupovna moc smanjice se i uvoz i eto.... samo da izbori prodju u PM vise svake dve godine skupljate jeftine poene
  • Generic placeholder image
    Zver 25.06.2022. 23:53
    Kolko su zinuli! Od drzave koja cak moze svoj populaciji obezbjedit drva ili pelet za dzabe dovedu u situaciju da covjek radnik treba da plati cak 2.5 prosjecnih plataza ogrev a penzioner cak 5 mjesecnih penzija.Sramota od drzave!Pitajte gosopdo novinari kolko je odkup kubika drveta prve klase u sumama srpske.A pelet se pravi od pilote i odpadnog drveta pa utvrdite koja bi trebala bitstvarna cijena po toni!Ni pod tacku razno vise od 250 km
  • Generic placeholder image
    Mile 25.06.2022. 10:50
    E gospoda draga odredite cijenu domacem stanovnistvu po eto recimo 400 km po toni peleta i kad podmirite svoje gradane vi ga onda izvozite po 1000 km ako mozete, a ne tretirate nas isto i nas standard , i plate u EU
  • Generic placeholder image
    Neko iz mase 24.06.2022. 23:01
    A i jeste poletili da dignete cijene peleta i ogrijeva, vidite kako se sve vrati, nema nafake na tudjoj muci.
  • Generic placeholder image
    Pelet 24.06.2022. 22:55
    A jesu se i digli hoće da prodaju pelet po 700 KM, a da kupe sirovinu po budi zašto. Nema rođaci. Prodaj pelet po 300 KM koliko i treba da bude a ne se na krizi bogatiti
Povezane vijesti
Održan zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću Održan zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću
Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata" Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
Slučajevi pedofilije sve češće šokiraju javnost u BiH Slučajevi pedofilije sve češće šokiraju javnost u BiH
Najčitanije
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    14h 27m
    0
  • Zemljoradnik s ratnim ordenjem svirao klarinet
    12h 38m
    1
  • Snijeg izazvao probleme na Sokocu: Bez struje i vode u pojedinim dijelovima opštine
    14h 12m
    1
  • Preminuo Dragan Marković Palma
    3h 9m
    0
  • Zabrana saobraćaja za teretna vozila preko Romanije
    9h 8m
    1