Članstvo BiH u Evropskoj uniji i dalje je “svjetlosnim godinama” daleko, uprkos drastično sniženim kriterijumima Brisela za učlanjenje u Uniju zbog tragičnog sukoba u Ukrajini.
Sagovornici portala "srpskainfo.com", koje su pitali za mišljenje o evropskim perspektivama Republike Srpske i BiH nakon što su najviši predstavnici EU nedavno obećali Ukrajini brzo članstvo u toj organizaciji, tvrde da, uprkos dramatično promijenjenim geopolitičkim prilikama, niko u ovoj zemlji nema previše razloga za optimizam da će Evropska unija “omekšati” svoj stav prema uslovima koji su postavljeni pred BiH.
Bivši ambasador i glavni pregovarač BiH sa EU o procesu pridruživanja, Igor Davidović, za "srpskainfo.com" kaže da nije moguće porediti situaciju u BiH s onom u kojoj se nalazi Ukrajina, uprkos tome što su brojne zapadne diplomate, poslije izbijanja sukoba između Moskve i Kijeva, upozorili da je Zapadni Balkan moguće sljedeće krizno žarište.
- Da li će Brisel omekšati svoje kriterijume za prijem novih članica zbog rata u Ukrajini ostaje da vidimo. Moje mišljenje je da EU neće “progledati kroz prste” BiH i dodijeliti joj status kandidata za članstvo sve dok vlasti ove zemlje ne ispune već dobro poznatih 14 uslova, koji su postavljeni odmah nakon što je BiH podnijela zvaničan zahtjev za članstvo – kaže Davidović.
Foto: S.Pašalić/RAS Srbija
Podsjećamo, BiH je status potencijalnog kandidata za članstvo u EU dobila još prije 19 godina, odnosno 2003, a zvaničan zahtjev za članstvo u EU podnijet je 15. februara 2016. godine.
U međuvremenu, iz Evropske komisije vlastima u BiH dostavljen je spisak od 14 kriterijuma, podijeljenih u četiri grupe, koje vlasti oba entiteta, kao i one na nivou BiH moraju da ispune kako bi se uopšte nadali početku ozbiljnijih pregovora sa Briselom o prijemu u EU.
Navedeni kriterijumi podijeljeni su u grupe – Demokratija i funkcionisanje institucija, Vladavina prava, Osnovna prava i Reforma javne uprave.
– Evropska unija sigurno neće dozvoliti aktuelnim vlastima u BiH, posebno u izbornoj godini, da se pohvale napretkom u procesu evropskih integracija iako nisu ispunile nijedan od najvažnijih zahtjeva, posebno one koje se odnose na vladavinu prava i suzbijanje korupcije – kaže Davidović.
Inače, predsjednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen i visoki predstavnik EU za vanjske poslove i sigurnost, Žosep Borelj, prije dvije sedmice posjetili su Kijev prilikom čega su ukrajinskom predsjedniku Vladimiru Zelenskom uručili upitnik koji je Ukrajini potreban za ubrzano članstvo u EU.
– Ukrajina pripada evropskoj porodici. Čuli smo vaše zahtjeve jasno i glasno. I danas smo ovdje da vam damo prvi pozitivan odgovor – rekla je tada predsjednica Evropske komisije.
Nekadašnji počasni konzul Ukrajine u Austriji i bivši ambasador BiH u Briselu, Draško Aćimović, za "srpskainfo.com" kaže da bi bilo kakav pokušaj vlasti u BiH da iskoriste tragičnu situaciju u Ukrajini kako bi “preskočile” zadate obaveze, predstavljao vrhunski cinizam.
– Sa ovakvim vlastima, koje godinama nisu ni prstom mrdnule kako bi ispunili makar nešto od postavljenih zadataka, nema ni govora o ubrzanijem prijemu u EU. Mi smo jedina evropska država koja još uvijek nema čak ni bilo kakvu strategiju ni odluku o statusu i eventualnom prijemu izbjeglica iz Ukrajine. Koristiti tuđu nesreću kako bi se nešto ućarilo i izbjegle preuzete obaveze je cinično i nemoralno. Od nastavka evropskog puta BiH nema ništa sa ovakvim vlastima – ubijeđen je Aćimović.