Hiljade su djece u Bosni i Hercegovini bez porodice. Bolji život, neka od njih, uspiju pronaći u domovima za nezbrinutu djecu. Najviše ih je u SOS Dječijem selu Sarajevo.
Različiti su razlozi zbog kojih djeca dolaze kod nas, nasilje je svakako jedan od njih, mi imamo veliki problem, ne samo mi u BiH, nego generalno imamo problem da nam je porodica u krizi – rekao je Adnan Akikadić iz SOS Dječijeg sela Sarajevo.
A da je porodica u krizi pokazuju i brojke. Skoro 50.000 djece u BiH ugroženo je porodičnom situacijom. Između tri i četiri hiljade je bez roditelja, a njih više od 30.000 roditelji nemaju od čega da prehrane i obuku. Alarmanti su to podaci, upozoravaju Ombusmeni za ljudska prava.
– Treba ukazati da to nisu samo djeca bez roditeljskog staranja nego da su to često i u većini slučajeva djeca koja imaju roditelje, ali zbog porodičnih situacija i zbog stanja u porodicama oni se smještaju u te ustanove – kaže Jasminka Džumhur, ombudsmen za ljudska prava u BiH.
A one se uporno suočavaju sa neusklađenim sistemom i u ovoj oblasti.
– Kao prvi problem jeste da je neophodno da u Federaciji BiH da postoji jedinstven način rada svih ustanova i javnih i privatnih, nadalje tu je problem zdravstvene zaštite, posebno kada djeca dolaze iz različitih kantona, a u RS predstavlja problem kada dolaze iz Brčko Distrikta – kaže Nives Jukić, ombudsman za ljudska prava u BiH.
Iako se njih 14 iz Federacije BiH i samo jedna u Republici Srpskaoj trude da zadovolje sve kriterije, roditeljsku ljubav nemoguće je zamijeniti.
– Jer je prirodni ambijent djeteta kao što svi znamo je u porodici i porodičnoj zajednici – poručuje Nevenko Vranješ, ombudsman za ljudska prava u BiH, piše N1.
A da oforme porodičnu zajednicu i potencijalnih usvojitelji djece čekaju godinama ili ne dočekaju. U BiH tokom 2021. godine usvojena su 32 djeteta. I dok procedure traju, mnoga djeca iz domova nakon 18. godine života, zbog nepostojanja adekvatne pomoći nadležnih institucija, ali i zakonskih rješenja, završe na ulici, bez mogućnosti zaposlenja i krova nad glavom i tako ponovo postaju socijalni slučajevi.