I djevojke sve češće u borbi sa rakom dojke

02.10.2020. 09:02
0
IZVOR: Glas Srpske

Da broj oboljelih od malignih bolesti konstantno raste potvrđuje i podatak da rak dojke svakog dana u BiH otkriju četiri žene, a među onima koje biju bitke sa ovom zloćudnom bolešću sve više je mladih.

Istakla je to za “Glas Srpske” nacionalni koordinator za maligne bolesti u RS Zdenka Gojković povodom Međunarodnog mjeseca borbe protiv raka dojke, naglasivši da je rak dojke najučestaliji kod žena u menopauzi.

- Broj novooboljelih raste, a u svakodnevnoj praksi imamo i pacijentkinja starosti tridesetak godina. Granica se spušta i to je ono što zabrinjava. Prema podacima Međunarodne agencije koja vodi epidemiološke podatke u BiH svakoga dana četiri žene saznaju da imaju rak dojke - rekla je Gojkovićeva.

Ona je dodala da je pandemija virusa korona prolongirala osnivanje Instituta za onkologiju koji će omogućiti da svi onkološki pacijenti budu pod jednim krovom. Osim toga, istakla je Gojkovićeva, u liječenju onkoloških pacijenata veoma je značajna multidisciplinarnost.

- Ne može oboljelog od bilo kojeg karcinoma, pa ni od karcinoma dojke liječiti samo jedan doktor. Mora postojati multidisciplinarni tim jer onkologija se u svijetu kvartalno mijenja. Dolaze nove smjernice, novi lijekovi i danas za najveći broj novootkrivenih tumora dojke hirurgija nije prvi izbor. Postoje hemoterapije koje mogu dovesti do potpunog povlačenja tumora u dojci - istakla je Gojkovićeva.

Ona je dodala da je Srpska poprilično iskoračila kada je riječ o liječenju karcinoma dojke, te da se koristi nekoliko linija terapija.

- Bez obzira na lijekove, prvo i osnovno je rano otkrivanje, jer rano otkriven karcinom dojke znači izliječena žena - naglasila je Gojkovićeva.

Dodala je da od karcinoma dojke obolijevaju i muškarci, te da se na 100 oboljelih žena javlja jedan oboljeli muškarac.

Predsjednik Saveza žena oboljelih od raka dojke “Iskra” Banjaluka Suzana Kekić rekla je da broj novootkrivenih slučajeva u Srpskoj prelazi 400 tokom godine.

- Nažalost, obolijevaju sve mlađe žene. Imamo članica i od 17, 18 godina starosti. Kod njih su uglavnom benigni tumori, ali ima i djevojaka od 20 godina kod kojih je, nažalost, otkrivena zloćudna bolest - rekla je Kekićeva koja se i sama izborila sa opakom bolešću.

Upozorila je da je stalna edukacija neophodna, kao i samopregledi kako žene ne bi dolazile ljekaru tek u odmakloj fazi bolesti.

Gensko testiranje

Zdenka Gojković je istakla da je u svijetu aktuelno gensko testiranje tumora. Objasnila je da je riječ o sveobuhvatnom profiliranju tumora gdje se testiraju 324 gena, nađu mutirani i za njih se odmah preporučuju najbolji lijekovi.

- To je ciljana terapija i pravi lijek u pravo vrijeme. S vremena na vrijeme i mi odavde šaljemo uzorke na analizu u Ameriku, a postupak košta oko 4.200 maraka. U našem regionu Hrvatska je dobila pravo da gradi taj centar i prema njihovim izvještajima te procedure trebalo bi da počnu raditi do 2025. godine - navela je Gojkovićeva.

Komentari 0
Povezane vijesti
Od jutros 19 udesa u Banjaluci, policija apeluje na oprez Od jutros 19 udesa u Banjaluci, policija apeluje na oprez
Prosječna neto plata u oktobru 1.420 KM Prosječna neto plata u oktobru 1.420 KM
Naš grad bogatiji za dvije djevojčice Naš grad bogatiji za dvije djevojčice
Najčitanije
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    23h 45m
    2
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    9h 43m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    22h 37m
    0
  • Željko Pržulj: Lukavac 25
    21h 9m
    2
  • Zemljoradnik s ratnim ordenjem svirao klarinet
    7h 54m
    0