Ivanović: Polovina zarobljenih podlegla mučenju u srebreničkim logorima

03.07.2025. 10:04
0
IZVOR: srna.rs

Bivši logoraš Ilija Ivanović iz sela Ćosići, koji je 16. januara 1993. godine ranjen u napadu muslimanskih snaga, a potom i zarobljen, kaže da je preživio strahovitu torturu u srebreničkim logorima u kojima je preminula polovina od 30 zarobljenih Srba iz Skelana i okoline.

- Popio sam više mokraće nego što sam pojeo hrane dok sam bio u logoru... Ja sam preživio, a polovina od 30 zarobljenih nije. Za ta mučenja i zločin niko nije odgovarao. To pokazuje kakvo je pravosuđe BiH i da takav sud nije potreban ukoliko će štiti zločince iz jednog naroda - rekao je Ivanović.

Prema njegovim riječima, pravosuđe je ogledalo BiH i zemlja sa takvim odnosom prema građanima, ne treba da postoji.

Ivanović je podsjetio da su muslimanske jedinice pod komandom Nasera Orića napale njegovo selo Ćosići kod Skelana oko 6.00 časova.

- Noć je još bila. Upadali su u srpske kuće, ubijali i palili. Poginulo je 12 mještana, a mene su ranjenog zarobili - prisjetio se Ivanović.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da ubistva srpskih civila - djece, žena i staraca u Skelanima i okolnim selima 16. januara 1993. godine pokazuju da su muslimanske snage imale jasnu genocidnu namjeru da unište sve što je srpsko.

- Napadi na Kravicu, na Božić, 7. januara, i na Skelane, 16. januara 1993. godine bili su smišljeni i cilj muslimanske vlasti u Srebrenici bio je potpuni progon i uništenje svega što je srpsko. Za ta dva dana ubijeno je 118 Srba i 245 ranjeno. Dvije trećine bili su civili i niko do danas nije procesuiran za te zločine. Za ubistva srpske djece i žena Haški tribunal i /vanustavni/ Sud BiH ne izriču kazne. Valjda je to po njihovim kriterijumima i shvatanju međunarodne zajednice normalno dok ćute više 30 godina i ništa ne preduzimaju da se zločinci kazne - istakao je Kojić.

Prema njegovim riječima, protiv Srba se radi svugdje gdje su umiješani predstavnici takozvane međunarodne zajednice, odnosno Zapada.

On kaže da svi mostovi na svijetu simbolizuju život i spajaju ljude, ali da je most na Drini između Skelana i Bajine Bašte 16. januara 1993. godine bio most smrti, jer su ga muslimanski napadači držali pod snajperskom i mitraljeskom paljbom ubijajući civile koji su pokušali da se spasu bjekstvom u susjednu Srbiju, piše u knjizi "Svjedočanstvo o nekažnjenom zločinu nad Srbima u Podrinju".

- Između ostalih, na mostu su ubili Gordanu Sekulić koja je u naručju nosila četvorogodišnjeg sina Đorđa, koji je srećom preživio. Tog dana ubijeno je četvoro djece i 15 žena, ubijena su maloljetna braća Dimitrijević. Aleksandar je imao samo četiri godine - rekao je Kojić.

On je istakao da je za osudu odnos i opstrukcija pravosuđa BiH prema srpskim žrtvama i otvoreno odugovlačenje podnošenja optužnica protiv počinilaca masovnih ubistava srpskih civila u Podrinju.

Kojić je naveo da Srbi nikada neće odustati od pravde i istine o ratnim dešavanjima na ovim prostorima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu niti prihvatiti narativ, prema kojem stranci i bošnjački politički lideri žele da piše lažnu istoriju BiH.

Kod Centralnog spomenika srpskim civilima i vojnicima u Skelanima kod Srebrenice svake godine sredinom januara služi se parastos za 305 nastradalih Srba iz ovog mjesta i okolnih sela u proteklom ratu, od kojih je 69 ubijeno 16. januara 1993. godine. Više od polovine ubijenih bili su civili - žene, djece i starci.

Napad u zoru na srpska sela Kušiće, Ćosiće, Kalimaniće, a zatim i na Skelane izvršile su sinhronizovano jake muslimanske snage iz Srebrenice sa nekoliko hiljada vojnika pod komandom Nasera Orića. Oni su ubijali, pljačkali i palili sve što je srpsko.

U napadu je ubijeno 69 stanovnika ovog kraja, a ranjeno 165. Od 30 zarobljenih polovina nije preživjela mučenja u srebreničkim kazamatima, a njih četvoro još se vode kao nestali.

Nastaviće se.

Komentari 0
Povezane vijesti
Mitropolit Hrizostom: Srpsko stradanje u Podrinju ne smije biti zaboravljeno Mitropolit Hrizostom: Srpsko stradanje u Podrinju ne smije biti zaboravljeno
Vučetić: Ubice moje porodice i 46 djece još su na slobodi Vučetić: Ubice moje porodice i 46 djece još su na slobodi
Aleksandar Lončarević iz Bratunca već 33 godine traži pravdu za trudnu sestru ubijenu 1992. godine Aleksandar Lončarević iz Bratunca već 33 godine traži pravdu za trudnu sestru ubijenu 1992...
Najčitanije
  • Lice aktiviralo eksplozivnu napravu u Sokocu
    5h 9m
    0
  • Teška nesreća u BiH: Jedno poginulo, dvoje u bolnici
    18h 14m
    0
  • Sestre po oružju - kako su Milunka Savić i Flora Sands zajedno ratovale
    4h 33m
    0
  • Duško Kostić odbranio doktorsku disertaciju na Tehnološkom fakultetu u Zvorniku
    20h 13m
    0
  • Stiže vrhunac toplotnog talasa u Srpskoj
    17h 19m
    0