Koliko je i zašto je važno njegovanje kulture pamćenja i sjećanja na stradanja srpskog naroda u 20. vijeku vlaseničkoj publici je objasnio hadži Rade Lalović, predstavivši svoja djela sa ovom tematikom na prvoj večeri Lučinih književnih susreta.
Osim Lalovića, gost prve večeri ove tradicionalne književne manifestacije, koja svakog jula u Vlasenici okuplja stvaraoce pisane riječi iz cijelog regiona, bio je i pisac Ranko Mićanović iz Plužina u Crnoj Gori.
Aćim Todorović, idejni tvorac i organizator ove književne manifestacije, rekao je da su Lalović i Mićanović ovogodišnji dobitnici priznanja koje vlasenički književni klub dodjeljuje za rad na očuvanju jezika, kulture i tradicije.
- Oni su dobitnici Lučine povelje jernjeguju sve ono što je najvažnije za očuvanje nacionalnog identiteta, i predstavljanjem njihovog rada i djela otvoreni su dvanaesti Lučini književni susreti. Kao i svake godine, vlasenička Narodna biblioteka bila je ispunjena do posljednjeg mjesta,tako da mogu reći da je iza nas još jedno uspješno veče - rekao je on.
Iako u svom opusu ima i poetske i prozne radove, hadži Rade Lalović je odabrao da na Lučinim susretima predstavi radove vezane za njegovanje kulture pamćenja i sjećanja: “Božur polje - srpska čitanka sa zadacima za istraživačko čitanje”, poetsku rukovet “Pred sjenima srpskih mučenika”, zbornik radova “Srpska poezija stradanja i patnje” i knjigu eseja “Pamtim da bih postojao”.
- Pokušao sam, u granicama svojih mogućnosti, da otvorim priču o izgradnji srpskog ličnog, porodičnog i nacionalnog identiteta i da predstavim srpsku poeziju stradanja i patnje. Njoj se moramo uvijek vraćati, moramo je njegovati i moramo čuvati sebe od onih koji bi da mi ne budemo mi - izričit je Lalović, kome je ovo bilo prvo predstavljanje Vlaseničanima.
I književnik iz Plužina Ranku Mićanović je prvi put o svojim djelima govorio u Vlasenici.
- Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo što sam učesnik ovogodišnjih Lučinih susreta. Kod bratskog naroda u Vlasenici se osjećam kao kod svoje kuće i drago mi je što sam ovdje. Prošao sam svoj poetski opus, od priče koju sam objavio u petom razredu osnovne škole , preko prve knjige objavljene 1987. godine, do posljednje, objavljene 2022. godine “U porti poju pčele”, za koju sam dobio i Vidovdansku povelju Udruženja književnika Crne Gore - rekao je Mićanović koji ističe da su teme o kojima on piše majka, zavičaj i otadžbina, ili jednom rječju ljubav.
Lučini književni susreti nastavljaju se i danas, a tridesetak pjesnika iz Vlasenice, kao i gostiju iz Srbije i Crne Gore, odaće počast stradalim ratnicima Šumadijske divizije drugog poziva na Javor planini, kod obilježja na Han Pogledu, obići će manastir Lovnica, a u 18 časova planirano je završno književno veče u Narodnoj biblioteci u Vlasenici, na kome će biti dodijeljene povelje ovogodišnjim laureatima.
Lučini književni susreti ustanovljeni su prije 12 godina. Organizator je regionalni Književni klub “Luča”, a generalni pokrovitelj Opština Vlasenica.