Meso iz uvoza preplavilo domaće tržište

01.10.2024. 19:57
3
IZVOR: nezavisne.com

Uvoz svih vrsta mesa u Bosnu i Hercegovinu u toku ove godine povećan je za oko 50 miliona KM, dok je izvoz mesa manji za oko 11 miliona KM.

 

Naime, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, uvoz mesa za osam mjeseci ove godine iznosi 372.979.280 KM, što je u odnosu na isti period prošle godine više za oko 50 miliona KM, odnosno prošlogodišnji uvoz je iznosio 322.140.130 KM.

Kada je riječ o kilogramima, u toku ove godine uvezeno je 52.366.211 kilograma, što je u odnosu na isti period prošle godine više, jer je lani uvezeno 45.989.624 kilograma mesa.

Kada je riječ o izvozu mesa i mesnih prerađevina iz Bosne i Hercegovine, on je manji za oko 11 miliona KM.

Naime, u toku ove godine izvezeno je 5.933.496 kilograma mesa u vrijednosti od 29.970.591 KM, dok je u istom periodu prošle godine izvezeno 7.079.534 kilograma mesa, u vrijednosti od 41.095.443 KM.

Prema podacima Uprave, najviše mesa uvezeno je iz Italije, Nizozemske, Njemačke, Španije, ali i od komšija iz Hrvatske i Srbije, te ostalih zemalja svijeta.

Kada je riječ o izvozu, meso iz Bosne i Hercegovine prodavalo se u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Italiji, ali i ostalim zemljama.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, ističe za "Nezavisne novine" da su ovi podaci veoma zabrinjavajući.

- To je upravo ono o čemu mi pričamo godinama, a svaka godina će biti gora i gora jer smo postali ovisnici o uvozu. Uvozna roba će na kraju prevladati i uništiti domaće tržište - kazao je Bićo.

Kako je dodao, glavni razlog za dominantan uvozni lobi je nezaštićeno domaće tržište, kao i domaća proizvodnja.

- Ovi podaci su očekivani, ali i zabrinjavajući. Nije normalno da mi, pored ovakvih uslova koje imamo za proizvodnju i ljudi koji hoće da rade, postajemo ovisnici o uvoznom lobiju - kazao je Bićo.

Prema njegovim riječima, proizvođači u BiH mogu proizvesti dovoljno za domaće tržište, ali i za izvoz, ali, kako kaže, uporno dolazimo u situaciju da to bude obrnuto.

Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera Republike Srpske, ističe za "Nezavisne novine" da se na naše tržište uvozi nekvalitetna roba.

- Svi znamo kakva roba dolazi kod nas, a kakva ide u Evropsku uniju. Često dolazimo u situaciju da nas u marketima i mesnicama upozoravaju da ne kupujemo pojedino meso, što potvrđuje činjenicu da se kod nas uvozi nekvalitetna roba - kazao je Banjac.

Kako je rekao, koliko god se domaći proizvođači trudili, teško je da oni uopšte budu konkurentni na domaćem tržištu.

- Naš uvozni lobi je toliko jak da mi, pored mesa, uvozimo još sve i svašta, a imamo mogućnosti da sve to proizvedemo - kazao je Banjac.

Komentari 3
  • Generic placeholder image
    big bass christmas 12.10.2025. 18:08

    Thanks for sharing. It’s outstrip quality.
  • Generic placeholder image
    can u take flagyl and diflucan together 11.06.2025. 03:33
    More posts like this would create the online time more useful.
  • Generic placeholder image
    Krle 01.10.2024. 23:47
    Kakvo crno domaće tržište, cijene mesa svih vrsta digli do neba, domaći proizvođači nemaju osjećaj za nizak standard i slabu kupovnu moć stanovništva. Uvoz mesa poptuno opravdan, uz naravno strogu kontrolu kvaliteta istog da se stane na put divljanja cijena. Konkurencija na tržištu je zdrava i potrebna pa neka se i dalje bahate domaći i neka vide da od visokih cijena nema ništa. Neka stave ključ farme, biće mesa iz uvoza, ionako se nisu mnogo sikirali za potrošače, nego mislili samo na svoj džep i profit..
Povezane vijesti
Luis Krišok preuzeo dužnost vršioca dužnosti visokog predstavnika u BiH Luis Krišok preuzeo dužnost vršioca dužnosti visokog predstavnika u BiH
Od sutra narandžasto upozorenje zbog visoke temperature Od sutra narandžasto upozorenje zbog visoke temperature
Povrat PDV-a za kupovinu prvog stana – šta je sve potrebno? Povrat PDV-a za kupovinu prvog stana – šta je sve potrebno?
Najčitanije
  • Sestre po oružju - kako su Milunka Savić i Flora Sands zajedno ratovale
    12h 46m
    0
  • Lice koje je pucalo iz vatrenog oružja u Palama predat tužiocu OJT Istočno Sarajevo
    7h 22m
    0
  • Čudo zvano Sergej: Ljubavna priča Desanke Maksimović podsjeća na najljepše bajke
    12h 48m
    0
  • Priče iz Velikog rata: Trojica braće Marjanović primjer kako se brani otadžbina
    5h 0m
    0
  • Dr Ivana Kujačić novi specijalista patologije u Bolnici „Srbija“
    8h 20m
    1