Nazivi ulica u Sarajevu vrijeđaju srpske i jevrejske žrtve

30.03.2026. 12:52
4
IZVOR: srna.rs

Nazivi pojedinih ulica u Sarajevu, koji nose imena lica povezanih sa nacističkim režimom i antisemitizmom, predstavljaju nastavak sporne politike istorijske rehabilitacije i vrijeđaju srpske i jevrejske žrtve, poručeno je iz Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH.

Ukazuje se da u Sarajevu i dalje postoje ulice nazvane po Huseinu efendiji Đozi, Muhamedu efendiji Pandži i Osmanu efendiji Rastoderu, licima koja su tokom Drugog svjetskog rata bila povezana sa strukturama i politikama nacističke Njemačke, a koja su nakon rata osuđena zbog saradnje sa okupatorom.

Dodaje se da je Đozo bio vojni imam 13. SS "Handžar divizije", Pandžo jedan od ključnih ljudi u regrutovanju u tu jedinicu, dok se Rastoder dovodi u vezu sa zločinima nad srpskim stanovništvom na području Crne Gore.

Iz Odbora ističu da ostaje nejasno na osnovu kojih zasluga su ove ličnosti dobile ulice u Sarajevu, s obzirom da je riječ o osobama čije su ideologije bile usmjerene protiv Srba i Jevreja.

Podsjećaju da su i ranije ukazivali na postojanje ulice i škole nazvane po Mustafi Busuladžiću, antisemiti i promoteru nacističke ideologije, te ukazuju da takva praksa šalje negativnu poruku domaćoj i međunarodnoj javnosti.

Komentari 4
  • Generic placeholder image
    Srb 30.03.2026. 15:33
    Draze mihajlovica...pa jeste li normalni
  • Generic placeholder image
    Krle 30.03.2026. 15:22
    Kojim dokazanim Realisto, nabroji ih da čujem. Ti si jedna pogan, zagađuješ prostor svojim smrdljivim žvaljama i poganim jezikom.
  • Generic placeholder image
    LUKAVICA 30.03.2026. 13:35
    Koga briga kako se zovu ulice u Sarajevu. Njihovo je njihovo, a naše je naše, kao što kaže Realista. granica postoji!
  • Generic placeholder image
    Realista 30.03.2026. 13:23
    Prvo pogledajte imena svojih ulica...svaka je dobila ime po zločincima i to dokazanim
Povezane vijesti
Policija traga za dva muškarca zbog pokušaja ubistva na Vracama Policija traga za dva muškarca zbog pokušaja ubistva na Vracama
Marija Ušćumlić najuspješnija kadetkinja na Kupu grada Sarajeva Marija Ušćumlić najuspješnija kadetkinja na Kupu grada Sarajeva
Oskrnavljen hram na pravoslavnom groblju u Tuzli Oskrnavljen hram na pravoslavnom groblju u Tuzli
Najčitanije
  • Preminuo Branislav Janjić
    6h 6m
    10
  • Ćosić: Nisam sposoban da upravljam finansijama na način na koji to radi Elek
    11h 36m
    5
  • Mali Sava kao simbol srpskog bunta protiv ropstva
    14h 25m
    1
  • ViK Istočno Sarajevo: Vanredno obavještenje
    12h 2m
    0
  • Božović: Ko je uzimao novac iz institucija na osnovu lažnog prebivališta?!
    6h 18m
    1