Velika Britanija, Danska, Letonija, Poljska i Hrvatska dozvolile su svojim državljanima da učestvuju u borbenim dejstvima u Ukrajini, saopštio je predstavnik ruskog Ministarstva odbrane Igor Konašenkov.
Kako je dodao, prošle nedjelje preko Poljske u Ukrajinu je stiglo oko 200 plaćenika iz Hrvatske.
Kako je rekao, hrvatski plaćenici su se spojili sa jednim od nacionalističkih bataljona na jugoistoku zemlje.
- U skladu sa pozivom Zelenskog, očekuje se da u Ukrajinu stigne oko 16.000 stranih plaćenika pored onih koji su već tamo kako bi se kompenzovali razorni vojni neuspjesi ukrajinskih snaga. Za njih se i zvanično uvodi bezvizni režim - rekao je Konašenkov.
Ministarstvo odbrane je danas pozvalo na razgovor hrvatskog vojnog atašea kojem je skrenuta pažnja na nezakonito djelovanje državljanina Hrvatske Denisa Šelera koji je učestvovao u borbama u Donbasu 2015. godine i koji formira odrede hrvatskih plaćenika za odlazak u Ukrajinu.
Konašenkov je dodao da francuska Legija časti takođe planira da pošalje svoje pripadnike, Ukrajince, kako bi pomogli kijevskom režimu.
Kako ističu u ruskom Ministarstvu odbrane, pošto su ruske snage uništile glavninu ukrajinskih nacionalista zapadne zemlje su intenzivirale slanje plaćenika u region.
Strani plaćenici koji stignu u Ukrajinu izvode diverzije i napade na kolone ruske tehnike, kao i avijaciju pod čijom se pratnjom kolone kreću.
Svi napadi se izvode uz primjenu oružja koju je Zapad dostavio u Ukrajinu - protivtenkovskih sistema "Džavelin" (SAD), NLAW (Velika Britanija) i prenosnih raketnih sistema "stinger", za čiju je upotrebu neophodna ozbiljna obuka.
Američke obavještajne službe pokrenule su obimnu agitacionu kampanju s ciljem angažovanja plaćenika za odlazak u Ukrajinu - prije svega se vrbuju pripadnici američkih privatnih vojnih kompanija "Akedemi", "Kjubik", "Din korporejšen", navodi Ministarstvo odbrane.