Srpsko pjevačko društvo /SPD/ "Sloga" održalo je sinoć vaskršnji koncert u Hramu Preobraženja Gospodnjeg u Sarajevu, gdje je održana i promocija knjige o ovom hramu autora Borisa Badže.
Dirigent "Sloge" Stefan Mojsilović rekao je novinarima da je ovo sedmi vaskršnji koncert po redu, te da nastoje da postane tradicionalan.
- Srećni smo i ponosni na ovih sedam godina i isto toliko vaskršnjih koncerata. Uvijek pripremimo nešto novo što će čuti publika u ovom hramu - naveo je Mojsilović uoči početka koncerta.
On je rekao da će publika večeras čuti različite kompozicije srpskih, grčkih i ruskih autora, navodeći da je posebna čast što će večerašnji koncert upotpuniti promiocija knjige "Hram Preobraženja Gospodnjeg u Sarajevu".
Badža je rekao da je motiv da napiše knjigu o ovom hramu proizašao iz njegove ljubavi prema srpskoj crkvenoj arhitekturi, budući da je to bila i tema na kojoj je diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.
- Boraveći i radeći u Sarajevu vrlo brzo sam se susreo sa ovim nevjerovatnim hramom, koji je privukao moju pažnju zbog svoje neobičnosti. Jako me zaintrigiralo otkud ovakav objekat ovdje i od tog momenta sam krenuo da istražujem, radim i pišem o hramu. Taj istraživački produhvat je trajao nekih šest godina - ispričao je Badža.
Foto: Predrag Krstović
On kaže da se tokom istraživanja i pisanja susreo sa raznim zanimljivostima vezanim za projektanta Hrama Aleksandra Deroka, jednog od najpoznatijih srpskih arhitekata, izdvojivši dokumentaciju, odnosno korespondenciju između Deroka i Srpske crkvene opštine u Novom Sarajevu, što je pomoglo u pisanju knjige i zaokruživanju cjeline.
Badža navodi da ga je kod Hrama Preobraženja Gospodnjeg u Sarajevu najviše fasciniralo to što uopšte ne prati matricu koju su početkom i polovinom 20. vijeka pratili ostali srpski hramovi, odnosno njihove arhitekte.
- Hram predstavlja predivan primjer ranovizantijske arhitekture, mada Deroko generalno nije tvrdio da je projektovao ovaj hram u tom stilu nego u starohrišćanskom orijentalnom stilu. To me je nekako navelo da istražim šta se tu zapravo desilo, zašto je on tvrdio jedno, a kad dođete u hram vidite potpuno drugačiju situaciju - rekao je Badža.
On je istakao da je zanimljiva teorija da je gradnja ovog hrama pratila tadašnji trend ideologije Jugoslovenstva, kad je trebalo da se na neki način, pa čak i u srpskoj crkvenoj arhitekturi, promoviše univerzalna hrišćanska ideja koja nije forsirala nacionalne ideje, prevashodno kod Srba i Hrvata.