U srebreničkom selu Krnjići danas će biti služen parastos za 24 poginula srpska civila i vojnika iz ovog sela, od kojih su 17 ubili pripadnici muslimanskih snaga iz Srebrenice 5. jula 1992. godine.
Parastos će biti služen ispred Crkve Svetog Proroka Ilije u 12.00 časova.
Članovi porodica nastradalih i delegacije opštine, Boračke i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Srebrenice položiće cvijeće uz spomen-ploču koju su mještani, uz pomoć Boračke organizacije i Vlade Republike Srpske, podigli nastradalim srodnicima i komšijama u porti crkve.
Time će biti odata počast nastradalim i obilježeno 30 godina od svirepog ubistva nevinih stanovnika ovog srpskog sela.
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je Srni da će učesnici ovog skupa ponovo podsjetiti javnost, te Tužilaštvo i Sud BiH na srpska stradanja u Srebrenici i okolini i na zločine koje su počinile muslimanske snage nad Srbima.
Kojić je dodao da će ukazati i na diskriminatorski odnos pravosuđa BiH prema srpskim žrtvama, koje svojim pristrasnim radom i dvostrukim mjerilima nastoji da ispiše lažnu istoriju.
- Kreiraju istoriju da odgovara samo bošnjačkom, kao najbrojnijem narodu, ali je u suprotnosti sa istinom, što je žalosno, neprofesionalno i sramotno - istakao je Kojić.
On je podsjetio da su muslimanske snage iz Srebrenice nastavile kontinuirano etničko čišćenje, započeto u aprilu 1992. godine, kao i uništavanje svega što je srpsko i upale su 5. jula 1992. godine u mirno srpsko selo Krnjiće, gdje su ubile sve stanovnike koje su zatekle, a većinom su to bili stariji civili.
Tada je, između ostalih, ubijen nepokretni seoski učitelj u penziji Vaso Parača, čije je tijelo spaljeno na vatri, koju su u kući naložili njegovi bivši učenici.
Neke od žrtava pronađene su unakažene i u fazi raspadanja tek 15 i više dana nakon ubistva.
Preživjeli mještani Krnjića pričaju da je tog tragičnog dana ubijen i direktor škole Rade Trimanović, starica Soka Vujić, a sveštenik Boban Lazarević je ubijen u trenutku dok je obavljao vjerski obred.
Kao i u ostalim srpskim selima oko Srebrenice, u muslimanskom napadu opljačkana je sva pokretna imovina, a popaljena i uništena nepokretna imovina kako bi se uništili tragovi srpskog postojanja na ovom prostoru.
U pohodu etničkog čišćenja muslimanske formacije su prije Krnjića, tokom maja i juna te godine uništile srpska sela Gnionu, Gostilj, Studenac, Viogor, Kovačice, Osredak, Čumaviće, Orahovicu, Pećišta, Bojnu, Karno, više sela na prostoru Osata, te Ratkoviće, Brežane.
Uništeno je još desetak zaselaka u srebreničkoj, kao i Loznica, Zagoni i još nekoliko sela u bratunačkoj opštini, i ubijeno srpsko stanovništvo koje se nije uspjelo skloniti.