Pejić: Povećati fond časova srpskog jezika

21.02.2023. 14:09
7
IZVOR: srna.rs

Položaj srpskog jezika i ćirilice danas je na nezavidnom nivou i zato se konstantno mora apelovati i tražiti da se na svim nivoima obrazovanja poveća fond časova srpskog jezika, kao i da se uvede na fakultete, izjavio je danas u Istočnom Sarajevu Dušan Pejić sa Katedre za srbistiku Filozofskog fakulteta Pale.

Pejić je, uoči početka interaktivnog časa o temi "Srpski jezik kao srpski identitetski kriterijum", organizovanog povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika, rekao novinarima da bi se na taj način podigla opšta jezička kultura, kao i kultura govora, odnosno opšta pismenost.

- Pomoglo bi se da razvijemo svijest o istoričnosti srpskog jezika. Vidjeli bismo šta spada pod srpsko kulturno i jezičko nasljeđe, jer svakodnevno vidimo da nam se otima i `Čajničko jevanđelje`, `Miroslavljevo jevanđelje`, `Povelja Kulina Bana`. Zbog toga bi se konstantno trebala podizati svijest o važnosti srpskog pisma i ćirilice - rekao je Pejić.

Prema njegovim riječima, zbog toga je važno da se ovdje njeguje srpski jezik, a posebno u dijaspori, gdje je potrebno otvarati škole i katedre za srpski jezik, kako bi srpska djeca učila ćirilicu i na taj način gajila vezu sa maticom - Srbijom, Republikom Srpskom i Crnom Gorom, odnosno srpskim etničkim jezičkim prostorom.

Pejić je istakao da se srpska nacija u savremenom pogledu formirala u vrijeme romantizma, kao i većina drugih evropskih nacija, od kojih je gotovo 60 formirano na osnovu kriterijuma jezika.

- To znači da ako govorimo srpskim jezikom, mi smo dakle Srbi. Naravno, mi o srpskom narodu možemo govoriti u srednjem vijeku. Srpski narod je zavjetna nacija koja čuva svetosavlje i kosovski zavjet, koje su bitne identitetske vrste srpskog jezika - naglasio je Pejić.

Pejić je ukazao i da je upotreba tuđica ponekad opravdana, ako ne postoji adekvatna srpska riječ za neki pojam, ali da ih je potrebno oblikovati prema pravilima srpskog jezika, odnosno prema jezičkim glasovnim zakonima.

Profesor srpskog jezika u Srednjoj školi "28. juni" Vedrana Mijović Pantelić rekla je da će učenici danas pokazati da je zajednička obaveza, zadatak i dužnost svih da rade na očuvanju maternjeg jezika.

- Oni će kroz tri veoma poučne priče pokazati kako društveno sociološka pomjeranja utiču na maternji jezik - navela je Pantelićeva.

Učenik Srednjoškolskog centra "Istočna Ilidža" Stribor Đurić, koji je pripremio literarni rad o temi "Značaj srpskog jezika za očuvanje srpskog naroda", naglasio je da je srpski jezik njegova duhovna hrana.

- Mali broj mojih vršnjaka je zainteresovan za srpski jezik, jer se prodorom stranog uticaja i kulture, sve okreće stranim jezicima. Engleski jezik sve više ulazi u rječnik današnje omladine. Smatram da je to problem jer ćemo zaboraviti sve one prelijepe riječi koje su naši preci i pisci koristili - zaključio je Đurić.

Interaktivni čas organizovala je Matična biblioteka Istočno Sarajevo u saradnji sa Katedrom za srbistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

Komentari 7
  • Generic placeholder image
    Prof 18.02.2024. 21:26
    "Srpski narod je zavjetna nacija koja čuva svetosavlje i kosovski zavjet"...

    Prebogata srpska kultura svedena na ovakve stupidne i pojednostavljene imaginarne konstrukcije! Ovakvi mozgovi upravo srpskoj kulturi i identitetu najviše štete nanose!
  • Generic placeholder image
    Citalac 22.02.2023. 17:29
    @@Citalac Ma je li nam to neki uvrijeđeni profesor srpskog jezika? Ako je istina da su vam smanjili fond časova, svaka im čast. Sve vaše časove treba zamijenit sa časovima njemačkog, engleskog i francuskog jezika i informatike. A srpski ćemo ih mi kod kuće naučit.
  • Generic placeholder image
    Tln 22.02.2023. 17:27
    Oprostite, ali ja vas nista ne razumijem :)
  • Generic placeholder image
    @Citalac 22.02.2023. 07:35
    Hoće da se vrati tih četiri ili pet časova sedmično. Sada ih je u srednjoj školi dva ili tri! I ne piše se "Sta hoce vise?" već "Šta hoće više?", a još bolji način je "Šta hoće više?"
  • Generic placeholder image
    Leo 21.02.2023. 21:17
    A sto možete trtomudati,to niko ne moze...Svoj jezik se mora voliti,a da bi ga volio moraš biti zadovoljan i svojom zemljom...i sta sad izmisljate toplu vodu...Kinezi jedini znaju svoj jezik i opet vladaju svjetom a srbende...nema sta ne znaju,ali ono osnovno svoj jezik ne cijene..a i kako bi kad ne cijene ništa sem novca..i zato,u pravu je Bajazit bio sa onom svojom izrekom..."aj ne ...."
  • Generic placeholder image
    Tanja 21.02.2023. 16:37
    Ne vidim razlog da se uvodi na fakultete. Sumnjam da ce biti nekog efekta. Znaci 13 godina ga uzalud uce a naucice ga za jedan semestar. Bolje da se uvede vise prakse iz strucnih predmeta.
  • Generic placeholder image
    Citalac 21.02.2023. 15:51
    Kakvo povecanje fonda? Ja kad sam isao u skolu bilo je cetiri ili pet casova sedmicno srpskog jezika. Sta hoce vise?
Povezane vijesti
Dejan Taušan drugi, Ivona Kaurin treća na Regionalnom takmičenju iz srpskog jezika Dejan Taušan drugi, Ivona Kaurin treća na Regionalnom takmičenju iz srpskog jezika
Srpski jezik - stub nacionalnog identiteta uz ćirilicu, kao pismo srpskog jezika i srpskog naroda Srpski jezik - stub nacionalnog identiteta uz ćirilicu, kao pismo srpskog jezika i srpsko...
O jeziku, rode, da ti zborim O jeziku, rode, da ti zborim
Najčitanije
  • Malobrojni izletnici na prvomajskom uranku u Istočnom Novom Sarajevu
    19h 44m
    3
  • Dan kada je otišao Sena - „Kišni čovjek“
    20h 49m
    4
  • Ženu ugrizao poskok dok je čupala mladi luk
    14h 32m
    0
  • Utopio se otac devetoro djece
    15h 38m
    0
  • Dječak iz BiH pao pod traktor, helikopterom prebačen u bolnicu
    10h 46m
    0