Proslavljena ktitorska slava Manastira Sase (FOTO)

15.12.2023. 19:07
0
IZVOR: katera.news

Služenjem Svete liturgije danas je srednjovjekovni Manastir Svete Trojice u Sasama kod Srebrenice proslavio ktitorsku slavu ovog hrama - Svetog cara Uroša.

Liturgiji su, uz veliki broj vjernika, prisustvovali i hodočasnici koji su jutros krenuli pješice iz Srebrenice i Bratunca do ovog 15 kilometara udaljenog manastira sagrađenog 1242. godine.

Slika

Foto: Bojan Vegara, Pavle Milosavljević

Kao i prethodnih godina i jutros su dvije grupe, većinom mladih, sa po nekoliko desetina hodočasnika iz Srebrenice i Bratunca krenule na krsni hod ili tradicionalno pokloničko pješačenje na ktitorsku slavu manastira Svete Trojice u Sasama.

Organizatori pokloničkog pješačenja do manastira u Sasama su Srpska pravoslavna opština Srebrenica i Svetosavska omladinska zajednica Bratunac.

Manastir Sase sagrađen je 23 nakon dobijanja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve 1219.godine i deset godina nakon uspostavljanja Mitropolije u Srebrenici 1232.godine, a zadužbina je kralja Uroša Prvog Nemanjića, posljednjeg svetitelja iz dinastije Nemanjića, čije su mošti i krst dugo vremena čuvani u ovom hramu.

Kao i najveći broj srpskih manastira, i on je kroz istoriju više puta skrnavljen, pustošen i obnavljan. Tako je bilo i u posljednjem ratu.

Slika

Foto: Bojan Vegara, Pavle Milosavljević

Stari srednjovjekovni manastir u Sasama bio je metoh /imanje/ manastira Hilandar i uvijek je bio duhovno središte srpskog naroda ovog kraja, pa čak i u onom periodu kada je bio porušen, što se dešavalo više puta u brojnim bunama i ratovima na ovim prostorima.

Tokom 1989. godine obnovljena je manastirska crkva, koja je zadržala autentični izgled i manastir u Sasama proslavio je jedinstven jubilej- 750 godina postojanja. Nakon posljednjeg rata ponovo je obnovljen.

Uređen je prostor oko hrama i uz blagoslov tadašnjeg episkopa zvorničko-tuzlanskog Vasilija izgrađeni su manastirski konaci.

Manastir predstavlja impozantan kompleks u jedinstvenom prirodnom ambijentu, gdje rado dolaze vjernici iz raznih krajeva Srpske, Srbije i inostranstva, a posebno iz pravoslavnih zemalja. Osveštan je 18. septembra 2010. godine.

Komentari 0
Povezane vijesti
Za zločine nad Srbima u Podrinju nema presuda Za zločine nad Srbima u Podrinju nema presuda
Opština Istočno Novo Sarajevo i Grad Istočno Sarajevo organizuju besplatan prevoz u Bratunac Opština Istočno Novo Sarajevo i Grad Istočno Sarajevo organizuju besplatan prevoz u Bratunac
Patrijarh Porfirije 4. jula služi parastos ubijenim Srbima srednjeg Podrinja i Birča Patrijarh Porfirije 4. jula služi parastos ubijenim Srbima srednjeg Podrinja i Birča
Najčitanije
  • Srpska nevjesta iz Holivuda
    17h 9m
    0
  • Sestre po oružju - kako su Milunka Savić i Flora Sands zajedno ratovale
    5h 27m
    0
  • Na današnji dan Visoki Dečani uvršteni u svjetsku kulturnu baštinu
    23h 29m
    0
  • Čudo zvano Sergej: Ljubavna priča Desanke Maksimović podsjeća na najljepše bajke
    5h 29m
    0
  • Priče iz Velikog rata: Trojica braće Marjanović primjer kako se brani otadžbina
    5h 24m
    0