Prva na svijetu ruska vakcina za liječenje melanoma već u upotrebi

19.02.2026. 19:06
0
IZVOR: sputnikportal.rs

Rusija je prva na svijetu napravila vakcinu za liječenje melanoma i već je koristi, saopštio je generalni direktor Nacionalnog medicinskog istraživačkog centra za radiologiju i glavni onkolog Ministarstva zdravlja Andrej Kaprin

- Napravili smo je u saradnji sa Institutom 'Gamaleja' i prvi smo počeli da je koristimo na pacijentima - kazao je akademik Ruske akademije nauka na plenarnoj sednici Saveta Federacije.

Precizira se da su personalizovane vakcine već u proizvodnji.

Kako je naveo Kaprin, sljedeći domaći lijek biće namijenjen liječenju raka malih ćelija pluća.
Ranije je rusko Ministarstvo zdravlja izdalo dozvolu za upotrebu mRNK vakcine „Neoonkovak“ za terapiju melanoma u kliničkoj praksi. Vakcina je napravljena u saradnji NICEM-a „N. F. Gamaleja“ i NMIC-a (Nacionalnog medicinskog istraživačkog centra) za onkologiju „N. N. Blohina“, a proizvodi je NMIC za radiologiju.

Prema riječima direktora Nacionalnog istraživačkog centra epidemiologije i mikrobiologije Aleksandra Gincburga, prekliničke studije na životinjama su pokazale da je domaća vakcina 100 odsto efikasna u eliminisanju primarnog tumora i 90 odsto efikasna u eliminisanju metastaza.

Komentari 0
Povezane vijesti
Fočanski i ruski onkolozi zajedno u borbi protiv najtežih bolesti Fočanski i ruski onkolozi zajedno u borbi protiv najtežih bolesti
Putin: Ruska strana čvrsto posvećena nastavku saradnje sa Srpskom Putin: Ruska strana čvrsto posvećena nastavku saradnje sa Srpskom
Počela vojna parada u Moskvi Počela vojna parada u Moskvi
Najčitanije
  • Dušanov zakonik danas puni 677 godina
    6h 45m
    6
  • Defile mladosti i ljepote ulicama Istočnog Novog Sarajeva (FOTO)
    19h 15m
    3
  • MD studio organizuje humanitarnu akciju za Dragana Macana
    17h 39m
    2
  • Spasovdanska litija danas u Istočnom Novom Sarajevu
    5h 37m
    3
  • "Jagnjijada" 7. juna na Vučijoj Luci
    18h 5m
    0