Fadila Mujić hladnokrvno je i detaljno opisala kako je pripreman krvavi Božić u srpskom selu i kako su ubijani nevini srpski civili, čemu je, po sopstvenom priznanju, lično svjedočila, pa i u tome učestvovala.
Na javno svjedočenje Srebreničanke Fadile Mujić o zločinima takozvane Armije RBiH nad Srbima u Kravici kod Srebrenice 7. januara 1993. godine, koje je šokiralo javnost, nisu mogli da „zažmure” ni nosioci najviših pravosudnih institucija u BiH.
Tužilaštvo BiH, kako je zvanično potvrđeno, već je izdalo naredbu Agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA) da počne da prikuplja dokaze o svjedočenju Mujićeve o zvjerskim zločinima, koje su, pod komandom Nasera Orića, na pravoslavni Božić 1993. počinili pripadnici 28. divizije takozvane Armije RBiH, a za koje još niko nije odgovarao.
U intervjuu za federalne medije, koji se pojavio na društvenim mrežama i video-kanalima, Mujićeva je hladnokrvno i bez imalo zadrške detaljno opisala kako je pripreman krvavi Božić u Kravicama i kako su ubijani i pljačkani nenaoružani i nevini srpski civili, čemu je, po sopstvenom priznanju, lično svjedočila, pa i u tome učestvovala.
Srpsko selo Kravica za nas je, kako je to ona kazala, „bilo Amerika, obećana zemlja”.
Bez imalo grižnje savjesti i osjećanja krivice, Mujićeva je opisala i upad u srpsku kuću, i to u vrijeme božićnog porodičnog doručka.
- Ulazimo u jednu kuću. Četnici sjede, slave, krmetine kamara na stolu. Ko te pita što je krmetina, nisi je nikad jeo, ali ješćeš, sve ćeš jesti samo da preživiš... - ispričala je Mujićeva i dodala kako joj je domaćin ponudio da se i ona posluži i kako joj je „dao sarmu” da ponese svojoj djeci.
Nakon objavljenog šokantnog intervjua s Mujićevom, koja je članica Udruženja „Majke Srebrenice”, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić pozvao je Tužilaštvo BiH da „pregleda kompletan snimak” njenog svjedočenja, koje potvrđuje da je riječ o „klasičnom širokom i sistematičnom napadu”, koji predstavlja zločin protiv čovječnosti.
Može, kaže on, da Mujićevu pozove kao svjedoka, a može i kao optuženu, jer je u svom javnom svjedočenju eksplicitno navela da je i ona željela da učestvuje u napadu na Kravicu.
- Ako Tužilaštvo BiH ostane gluvo i nijemo na ovo svjedočenje, koje je javno objavljeno, onda se, zaista, nema više o čemu pričati - rekao je Kojić izražavajući rezervu prema iskrenim namjerama Tužilaštva BiH u ovom slučaju, jer je „mnogo i drugih svjedočenja i dokaza”, ali i pored toga „nema pravde za srpske žrtve”, nema „procesuiranja zločina nad Srbima”, pogotovo „onih koji su počinjeni na području Podrinja”.
U zločinačkom pohodu na Kravicu, u kojem je učestvovalo oko 1.000 do zuba naoružanih pripadnika takozvane Armije RBiH, ubijeno je 49 Srba, uglavnom civila, a ranjeno njih 80.
Četiri osobe su odvedene u logor, od kojih su dvije ubijene. Najmlađa žrtva Vladimir Gajić imao je samo četiri godine, a najstarija Mara Božić 84.
Koju godinu manje imali su Vladimir Stojanović i Risto Popović. Prema podacima kojima raspolaže i Opštinska organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice, Orićevi bojovnici ostavili su pustoš u Kravici.
Opljačkali su, a potom i zapalili, bezmalo 700 srpskih kuća, što je Mujićeva, prema zapažanju Branimira Kojića, predsednika pomenute organizacije, prećutala u svom svjedočenju.
Video: MTV Igman