U Banjaluci će sutra biti obilježene 32 godine od smrti 12 beba u tadašnjem Kliničkom centru koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika jer nisu dozvolili transport kiseonika.
Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila navode da je zbog takve nehumane i necivilizovane odluke umrlo 12 beba, a trinaesta je umrla 13 godina poslije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima.
- Ne zaboravimo i neka se prenosi pokoljenjima istina o ovom strašnom zločinu - poručili su iz ove organizacije.
Programom obilježavanja predviđen je u 9.30 časova parastos i polaganje cvijeća na spomeniku 12 beba na Novom groblju, te u 11.00 časova polaganje vijenaca i cvijeća na spomen-obilježju "Život" za 12 beba u centru grada.
Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba. Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Trinaesta beba Slađana Kobaš izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.