Udruženje osoba oboljelih od dijabetesa u Istočnom Sarajevu „Pobijedimo dijabetes“, nizom aktivnosti obilježilo je Svjetski dan borbe protiv dijabetesa.
U akciji povodom obilježavanja ovog dana u Tržnom centru „Bingo“ u Istočnom Novom Sarajevu pregledan je veliki broj građana koji su mogli da besplatno provjere glukozu, krvni pritisak, stanje lipida i HbAlc-a, kontrole glukoze u krvi kroz duži vremenski period.
Predsjednik udruženja „Pobijedimo dijabetes“ i majka djevojčice oboljele od dijabetesa tipa jedan Danijela Pandžić rekla je da je se Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava s ciljem podizanja svijesti i znanja o ovoj bolesti, od koje svake godine oboli sve više ljudi širom svijeta.
Ona je navela da ovo udruženje trenutno ima 33 djece i mladih koja boluju od dijabetesa, ali da je taj broj vjerovatno i veći, jer i dalje ima roditelja koji ne žele o tome da govore.
Pandžićeva je podsjetila da se Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obelježava svake godine 14. novembra, na rođenja ser Frederika Bentinga, koji je 1922. zajedno sa Čarlsom Bestom otkrio insulin.
- Obilježavanje ovog datuma predstavlja najveću svjetsku kampanju usmjerenu na podizanje svijesti o dijabetesu – navela je ona.
Foto: katera.news
Pandžićeva ističe da su djeca oboljela od dijabetesa tipa jedan suštinski zdrava, te da su aktivni članovi lokalnih zajednica.
- To je vječita borba sa vjetrenjačama. Stalno moraju da vode računa o ishrani i mjere nivo šećera u krvi 24 sata. Nažalost, još uvijek ne postoji lijek za dijabetes tipa jedan, ali je proces kontrole podignut na viši nivo - rekla je Pandžićeva.
Ona je dodala da za osobe koje su oboljele od dijabetesa tipa jedan senzor za praćenje nivoa šećera znači život.
Kako je naglasila, važni su preventivni pregledi, te navela da su neki od osnovni simptomi dijabetesa tipa jedan sušenje usta i učestalo mokrenje, iako veliki procenat pacijenata nema nikakve simptome.
Trinaestogodišnja Žana Pandžić, djevojčica oboljela od dijabetesa tipa jedan, navela je da dijabetes tipa jedan nije bolest, nego samo drugačiji način života.
Dijabetes se smatra vodećim uzrokom smrti u svijetu.
Svakih deset sekundi u svijetu jedna osoba umre od bolesti čiji je uzrok dijabetes.
Statistika govori da svako treće dijete koje je rođeno nakon 2000. godine ima prognozu da će razviti dijabetes, a svakog dana, kod više od 200 djece razvije se ova bolest.
Predviđanja su da će do 2030. godine broj osoba sa dijabetesom porasti na 438 miliona.
Prema istraživačkoj projekciji u narednih 25 godina broj oboljelih će se udvostručiti.
Republika Srpska nema utvrđen registar osoba sa dijabetesom, ali se broj oboljelih procjenjuje na 90.000.