Učenici Srednje škole „28. juni“ u Istočnom Novom Sarajevu predstavili su danas projekat „Mileva Marić Ajnštajn – jedna stijena“, povodom 150 godina od rođenja srpske naučnice.
Riječ je o projektu koji obuhvata dokumentarni film i izložbu posvećene životu i naučnom doprinosu srpske naučnice Mileve Marić Ajnštajn, a realizovan je kao plod zajedničkog rada Mileve Mirović Tanić, profesora grupe predmeta elektrotehnike i učenika škole.
Prema riječima Mileve Mirović Tanić, aktivno se snimalo nekoliko dana na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu i parku u Istočnom Novom Sarajevu.
- Produkciju i snimanje je radila naša bivša učenica Andrea Simović sa ostalim učenicima, a prikazuje autentične događaje, za koje postoje dokazi biografa iz Srbije. Akteri filma su učenici III-1 razreda Kristina Žepinić, Mateja Moro, Damjan Bošković, Nikolina Radović, Sofija Vitomir i Pavle Gotovac, dok su materijal za film prikupljali Tara Savić, Dunja Cvijetić, Sanja Orašanin, Luna Avramović, Tamara Džebo i Lana Tanasković. Gluvu sobu nam je na korištenje dala Matična biblioteka Istočno Sarajevo – rekla je ona.
Foto: katera.news
Kako kaže, iako su na ovu ideju došli odavno, još prošle godine kada su u Novom Sadu posjetili digitalnu izložbu Dušana Jovovića, čekali su 150. godišnjicu kako bi „došla na red“.
- Motivacija nam je bila ona kao žena u vremenu kada žene nisu mogle da studiraju. Takođe, htjeli smo da napravimo paralelu žene koja je studirala u tom vremenu i žene koja je studirala i radi u ovom vremenu, te smo stupili u kontakt sa Nadom Bajić Cincar sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Bajić Cincar je, odgovarajući na pitanja našim učenicima, pomogla da se ta paralela napravi – rekla je ona za naš portal.
Mirović Tanić je podsjetila na poznate detalje iz života Mileve Marić Ajnštajn, ističući da je njen život bio težak.
- Ona je rodila kćerku, koju je ostavila roditeljima u Srbiji. O njoj se ništa ne zna, niko od biografa nije došao do podataka šta se desilo sa njom. Mileva je umrla u Cirihu od bolesti 4. avgusta 1948. godine, nakon što je sa djecom napustila Alberta. Iako je na početku svoje mladosti izabrala ljubav i nauku, na kraju je ostavila i nauku i ljubav da bi se posvetila svojoj djeci – rekla je ona.