У СШ „28. јуни“ у Источном Новом Сарајеву представљен ученички пројекат „Милева Марић Ајнштајн – једна стијена“

24.12.2025. 13:55
0
ИЗВОР: katera.news

Ученици Средње школе „28. јуни“ у Источном Новом Сарајеву представили су данас пројекат „Милева Марић Ајнштајн – једна стијена“, поводом 150 година од рођења српске научнице.

Ријеч је о пројекту који обухвата документарни филм и изложбу посвећене животу и научном доприносу српске научнице Милеве Марић Ајнштајн, а реализован је као плод заједничког рада Милеве Мировић Танић, професора групе предмета електротехнике и ученика школе.

Према ријечима Милеве Мировић Танић, активно се снимало неколико дана на Електротехничком факултету Универзитета у Источном Сарајеву и парку у Источном Новом Сарајеву.

- Продукцију и снимање је радила наша бивша ученица Андреа Симовић са осталим ученицима, а приказује аутентичне догађаје, за које постоје докази биографа из Србије. Актери филма су ученици III-1 разреда Кристина Жепинић, Матеја Моро, Дамјан Бошковић, Николина Радовић, Софија Витомир и Павле Готовац, док су материјал за филм прикупљали Тара Савић, Дуња Цвијетић, Сања Орашанин, Луна Аврамовић, Тамара Џебо и Лана Танасковић. Глуву собу нам је на кориштење дала Матична библиотека Источно Сарајево  – рекла је она.

  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика

Фото: katera.news

Како каже, иако су на ову идеју дошли одавно, још прошле године када су у Новом Саду посјетили дигиталну изложбу Душана Јововића, чекали су 150. годишњицу како би „дошла на ред“.

- Мотивација нам је била она као жена у времену када жене нису могле да студирају. Такође, хтјели смо да направимо паралелу жене која је студирала у том времену и жене која је студирала и ради у овом времену, те смо ступили у контакт са Надом Цинцар са Електротехничког факултета Универзитета у Источном Сарајеву. Цинцар је, одговарајући на питања нашим ученицима, помогла да се та паралела направи – рекла је она за наш портал.

Мировић Танић је подсјетила на познате детаље из живота Милеве Марић Ајнштајн, истичући да је њен живот био тежак.

- Она је родила кћерку, коју је оставила родитељима у Србији. О њој се ништа не зна, нико од биографа није дошао до података шта се десило са њом. Милева је умрла у Цириху од болести 4. августа 1948. године, након што је са дјецом напустила Алберта. Иако је на почетку своје младости изабрала љубав и науку, на крају је оставила и науку и љубав да би се посветила својој дјеци – рекла је она.

Доц. др Нада Цинцар рекла је да је Електротехнички факултет у Источном Сарајеву био домаћин средњошколцима који су у његовим просторијама прикупљали грађу за документарни филм посвећен Милеви Марић Ајнштајн.

- Драго ми је што сам имала прилику да разговарамо и из различитих перспектива расвијетлимо њен живот и значај. Посебно је важно да се овакве теме приближе широј јавности, али и академској заједници - рекла је она.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Источно Сарајево: У понедјељак промоција конкурса за упис на Полицијску академију Источно Сарајево: У понедјељак промоција конкурса за упис на Полицијску академију
Ведрана Мијовић Пантелић: Љубав и свјетлост Светог Саве као животна мисија Ведрана Мијовић Пантелић: Љубав и свјетлост Светог Саве као животна мисија
Ученици Средње школе „28. јуни“ представљају пројекат о Милеви Марић Ајнштајн Ученици Средње школе „28. јуни“ представљају пројекат о Милеви Марић Ајнштајн
Најчитаније
  • Можда нисте знали о Невесињу
    2h 50m
    8
  • Ненад Авлијаш - човјек који је програмирао Олимпијаду у Сарајеву
    2h 41m
    6
  • Источно Сарајево: Лицу уручен прекршајни налог због вријеђања
    17h 20m
    5
  • Црква Светог Арханђела у Борачу свједок многих историјских дешавања (ФОТО)
    2h 42m
    2
  • На данашњи дан преминуо Вук Стефановић Караџић (ВИДЕО)
    21h 38m
    1