Ukrajinke optužene za međunarodnu trgovinu ljudima i vrbovanje radi prostitucije

23.07.2021. 11:15
0
IZVOR: Srna

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv državljanki Ukrajine Asje Ždanove /60/ i Natalije Načinkin /32/ koje su optužene za navođenje na prostituciju i međunarodnu trgovinu ljudima na području BiH, najviše u Mostaru, Banjaluci i Bijeljini.

One se terete da su od početka 2019. godine, pa do januara ove godine na području Mostara i Banjaluke, djelujući zajedno i u međusobnom dogovoru, organizovale grupu ljudi radi vršenja krivičnih djela međunarodnog navođenja na prostituciju i međunarodne trgovine ljudima.

U optužnici se navodi da su Ukrajinke, radi sticanja nezakonite imovinske koristi, vrbovale strane državljanke, uglavnom sa područja Ukrajine i Rusije, te ih dovodile u BiH, pronalazile smještaj i iskorištavale radi pružanja seksualnih usluga za novac, što je kod nekih od žrtava dovelo do teških posljedica po tjelesno i duševno zdravlje, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

U okviru istrage prikupljeni su dokazi da su optužene učestvovale u vrbovanju, dovođenju u BiH i eksploataciji najmanje 17 žrtava trgovine ljudima koje su na području BiH, najviše na lokacijama u iznajmljenim prostorima u Mostaru, Banjaluci i Bijeljini, tjerale na pružanje seksualnih usluga za novac, koji su žrtve morale davati optuženima, a kada su žrtve izrazile neslaganje sa tretmanom i postupanjem, optužene su na različite i ponižavajuće načine primoravale žrtve na dalju eskploataciju i iskorištavanje.

U ovom predmetu Tužilaštvo BiH je sa partnerskim institucijama i agencijama sprovelo opsežnu istragu, uključujući međunarodnu pravnu pomoć i komunikaciju, te se uz optužnicu predlaže saslušanje 42 svjedoka, dva stručna vještaka i prilaganje oko 140 materijalnih dokaza.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Komentari 0
Povezane vijesti
Prosjačenje - socijalna tragedija ili organizovan biznis? Prosjačenje - socijalna tragedija ili organizovan biznis?
Sa tržišta BiH povlači se ajlajner Sa tržišta BiH povlači se ajlajner
Kuga malih preživara na 40 km od BiH, zabranjen uvoz životinja Kuga malih preživara na 40 km od BiH, zabranjen uvoz životinja
Najčitanije
  • Ruska basna: Miš, ovca, krava i kokoška
    14h 55m
    0
  • Posne čokoladne keks kuglice
    16h 10m
    0
  • Tragedija na Durmitoru: Turisti ispali iz ski-lifta, ima mrtvih
    13h 14m
    0
  • Tradicionalno bogojavljensko plivanje za Časni krst u Vojkovićima
    13h 49m
    1
  • Spašeni turisti koji su bili zaglavljeni u korpama na ski-liftu (VIDEO)
    8h 47m
    0