Ustavni sud BiH oborio apelaciju Bošnjaka, Srpska ima pravo na međunarodnu saradnju

10.05.2021. 09:29
0
IZVOR: Nezavisne

Entiteti, nesumnjivo je, s obzirom na to da oblasti u kojima imaju nadležnosti, imaju pravo da razvijaju međunarodnu saradnju sa drugim relevantnim subjektima međunarodnog javnog prava i međunarodnim organizacijama.

- Propisivanje da Republika Srpska može ostvarivati i koordinirati saradnju sa institucijama, organima i tijelima EU, njenim državama članicama, državama kandidatima i potencijalnim kandidatima, unapređivati regionalnu i institucionalnu saradnju sa regijama Evrope i svijeta, inicirati, pripremati i predlagati sporazume i protokole za uspostavljanje i razvoj međunarodne saradnje i sl. ne predstavlja preuzimanje nadležnosti BiH u oblasti spoljne politike - navedeno je između ostalog u odluci Ustavnog suda BiH, koji je odlučio da je Zakon o republičkoj upravi u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju u skladu sa Ustavom BiH.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti pojedinih članova Zakona o republičkoj upravi tražili su bošnjački delegati u Vijeću naroda Republike Srpske kojima je bio sporan sam naziv ovog ministarstva, ali i njegove nadležnosti.

Kako su naveli u zahtjevu za ocjenu ustavnosti, sam naziv Ministarstva implicira da je entitetsko ministarstvo nadležno za oblast evropskih integracija i međunarodnu saradnju koja je "u isključivoj nadležnosti države BiH". Kada je riječ o nadležnostima, Bošnjacima je sporan naročito dio koji se odnosi na iseljeništvo te "koordinacija saradnje sa drugim tijelima u BiH, institucijama, organima i tijelima EU, njenim državama članicama, državama kandidatima i potencijalnim kandidatima u procesu pridruživanja i pristupanja EU".

U svom zahtjevu, sedam delegata Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske navelo je i to da je "intencija zakonodavca" u Republici Srpskoj da putem naziva institucija stvore uslove kojima se, ne samo oduzimaju nadležnosti državi BiH iz domena spoljne politike, nego se pokušava uspostaviti i međunarodnopravni subjektivitet entiteta i to prije svega u domenu spoljne politike.

Na ovu odluku Ustavnog suda BiH svoje mišljenje izdvojio je sudija Mirsad Ćeman, a u kojem je naveo da je Ustavni sud postupio "defanzivno" i da je mogao i morao u ovom slučaju biti eksplicitniji, posebno u definisanju pojedinih ustavnih kategorija, kao što je npr. "spoljna politika".

U Republici Srpskoj kažu da je odluka Ustavnog suda BiH očekivana, da Republika Srpska već sarađuje sa međunarodnim organizacijama i regijama u Evropskoj uniji te da je Ministarstvo za evropske integracije i regionalnu saradnju to koje koordiniše sve te procese.

- Odluka Ustavnog suda BiH i formulacija da Republika Srpska ima pravo na međunarodnu saradnju je u saglasnosti sa Ustavom i ustavnim nadležnostima i iznenadili bismo se da je odlučeno drugačije. Što se tiče evropskih integracija, više od 70 odsto zakonodavstva koje treba preduzeti iz Evropske unije je u nadležnosti entiteta, tako da je bilo kakvo osporavanje nadležnosti Republici Srpskoj u procesu evropskih integracija suludo - rekao je za "Nezavisne novine" Srđan Mazalica, član Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine Republike Srpske.

Komentari 0
Povezane vijesti
Suša opustošila njive, očekuje se skok cijena hrane Suša opustošila njive, očekuje se skok cijena hrane
Zbog mogućnosti deformacije povučena trpezarijska stolica Zbog mogućnosti deformacije povučena trpezarijska stolica
Toplotni talas u BiH prži usjeve i podiže cijene hrane Toplotni talas u BiH prži usjeve i podiže cijene hrane
Najčitanije
  • Milan Gluhović na čelu privatne klinike „Dr. Mačkić“
    14h 36m
    0
  • ViK Istočno Sarajevo: Vanredno obavještenje
    22h 11m
    4
  • Eksplozija oštetila lokal, dva auta i butik
    12h 4m
    0
  • Najmlađa i beba sa najviše braće i sestara u Rogatici Dušan Mijatović
    21h 47m
    1
  • Marija Kiri - Fizičarka i hemičarka, dvostruka dobitnica Nobelove nagrade
    20h 55m
    0