Уставни суд БиХ оборио апелацију Бошњака, Српска има право на међународну сарадњу

10.05.2021. 09:29
0
ИЗВОР: Nezavisne

Ентитети, несумњиво је, с обзиром на то да области у којима имају надлежности, имају право да развијају међународну сарадњу са другим релевантним субјектима међународног јавног права и међународним организацијама.

- Прописивање да Република Српска може остваривати и координирати сарадњу са институцијама, органима и тијелима ЕУ, њеним државама чланицама, државама кандидатима и потенцијалним кандидатима, унапређивати регионалну и институционалну сарадњу са регијама Европе и свијета, иницирати, припремати и предлагати споразуме и протоколе за успостављање и развој међународне сарадње и сл. не представља преузимање надлежности БиХ у области спољне политике - наведено је између осталог у одлуци Уставног суда БиХ, који је одлучио да је Закон о републичкој управи у дијелу који се односи на Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу у складу са Уставом БиХ.

Захтјев за оцјену уставности појединих чланова Закона о републичкој управи тражили су бошњачки делегати у Вијећу народа Републике Српске којима је био споран сам назив овог министарства, али и његове надлежности.

Како су навели у захтјеву за оцјену уставности, сам назив Министарства имплицира да је ентитетско министарство надлежно за област европских интеграција и међународну сарадњу која је "у искључивој надлежности државе БиХ". Када је ријеч о надлежностима, Бошњацима је споран нарочито дио који се односи на исељеништво те "координација сарадње са другим тијелима у БиХ, институцијама, органима и тијелима ЕУ, њеним државама чланицама, државама кандидатима и потенцијалним кандидатима у процесу придруживања и приступања ЕУ".

У свом захтјеву, седам делегата Бошњака у Вијећу народа Републике Српске навело је и то да је "интенција законодавца" у Републици Српској да путем назива институција створе услове којима се, не само одузимају надлежности држави БиХ из домена спољне политике, него се покушава успоставити и међународноправни субјективитет ентитета и то прије свега у домену спољне политике.

На ову одлуку Уставног суда БиХ своје мишљење издвојио је судија Мирсад Ћеман, а у којем је навео да је Уставни суд поступио "дефанзивно" и да је могао и морао у овом случају бити експлицитнији, посебно у дефинисању појединих уставних категорија, као што је нпр. "спољна политика".

У Републици Српској кажу да је одлука Уставног суда БиХ очекивана, да Република Српска већ сарађује са међународним организацијама и регијама у Европској унији те да је Министарство за европске интеграције и регионалну сарадњу то које координише све те процесе.

- Одлука Уставног суда БиХ и формулација да Република Српска има право на међународну сарадњу је у сагласности са Уставом и уставним надлежностима и изненадили бисмо се да је одлучено другачије. Што се тиче европских интеграција, више од 70 одсто законодавства које треба предузети из Европске уније је у надлежности ентитета, тако да је било какво оспоравање надлежности Републици Српској у процесу европских интеграција сулудо - рекао је за "Независне новине" Срђан Мазалица, члан Одбора за европске интеграције и регионалну сарадњу Народне скупштине Републике Српске.

Коментари 0
Повезане вијести
Војни авион сатима лети изнад БиХ Војни авион сатима лети изнад БиХ
Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике
Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе? Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе?
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    12h 15m
    8
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    4h 45m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    8h 22m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    9h 18m
    0
  • Навршиле се 33 године од убиства српских полицајаца
    11h 49m
    4