Zbog čega je surutka pravi eliksir zdravlja?

12.09.2019. 19:33
0
IZVOR: nezavisne.com

Surutka je nusproizvod proizvodnje sira i jogurta, u kome ostaju najbolji i najvrijedniji sastojci mlijeka: vitamini B i E, minerali i mliječni šećeri koji su važni za izgradnju najbitnijih veza u mozgu.

Zbog svih prednosti koje ima po ljudsko zdravlje, stručnjaci preporučuju konzumiranje od pola do jednog litra surutke dnevno.

Pomaže kod mršavljenja

100 grama surutke ima samo 26 kalorija. Ona sadrži niz bjelančevina i stvara osjećaj sitosti. Surutka je siromašna mastima i kalorijama.

Pomaže kod zatvora

Surutka ima diuretska svojstva. Ona će brzo podstaći probavu i osloboditi neprijatnog osjećaja nadutosti i zatvora. Ipak, nemojte pretjerivati sa konzumacijom, budući da bi mogla da izazove proliv. Držite se količine do jednog litra dnevno.

Lijek za jetru

Ovaj napitak sadrži beta-laktoglobulin koji organizam snabdijeva aminokiselinama – BCAA, koje pomažu kod uznapredovalih bolesti jetre, pa oboljelima od ciroze pomaže da žive duže i kvalitetnije.

Izgrađuje mišiće

Surutka, posebno ona u prahu, ne samo da će pomoći pri izgradnje mišićne mase, već i kod oporavka mišića nakon fizičkog napora.

Reguliše povišene masnoće u krvi

Surutka se preporučuje ljudima koji imaju problema sa povišenim masnoćama u krvi. Nakon nekoliko nedelja redovne konzumacije, to ćete moći da dokažete sopstvenim primerom.

"Podstiče sreću" i smanjuje osjećaj umora

Surutka postiče lučenje serotonina, hormona sreće, i tako smanjuje osjećaj stresa i hroničnog umora.

 

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Limenka zaslađenog pića povećava rizik od bolesti jetre Limenka zaslađenog pića povećava rizik od bolesti jetre
Kako toplotni talas utiče na ljudski organizam? Kako toplotni talas utiče na ljudski organizam?
Blitva - odličan čuvar srca Blitva - odličan čuvar srca
Najčitanije
  • Sjećanje na Dragana Dragovića
    2h 39m
    0
  • Potvrđena optužnica zbog nasilja u porodici
    20h 53m
    0
  • Dio nadležnosti Republike Srpske u oblasti obrazovanja prenosi se na BiH
    15h 8m
    1
  • Miloš i Marija Dimić: Javljanje Bogorodice u Đunisu
    2h 23m
    0
  • Vlaški: Podneseno 50 zahtjeva za kategorizaciju objekata za izdavanje
    15h 31m
    0