Наступила православна Нова година

14.01.2021. 08:00
0
ИЗВОР: Срна

Српска, Руска, Грузијска православна црква, Света Гора и Јерусалимска патријаршија, које поштују јулијански календар, у поноћ су дочекале Нову годину.

Ове цркве 14. јануара, односно 1. јануара по јулијанском календару, обиљежавају два велика хришћанска празника - Обрезање Исуса Христа и Светог Василија Великог.

У поноћ су у православним храмовима служени молебани за успјешну и благословену Нову годину.

Занимљиво је да традиција обиљежавања јулијанске Нове године постоји и у неким њемачким кантонима у Швајцарској /Алтер Силвестер/, као и у неким дијеловима Галске заједнице у Шкотској.

Јулијански календар је увео римски император Јулије Цезар 45. године прије нове ере и користио се у цијелој Европи до 16. вијека, када је почео постепени прелазак поједних држава на Грегоријански календар.

На Првом васељенском сабору у Никеји 325. године хришћанска црква је прихватила Јулијански календар као званичан.

Творац календара је грчки астроном Сосиген, на иницијативу Јулија Цезара, по којем календар и носи име.

Коментари 0
Повезане вијести
Данас Огњена Марија Данас Огњена Марија
Данас Сабор Светог архангела Гаврила Данас Сабор Светог архангела Гаврила
Данас Петровдан Данас Петровдан
Најчитаније
  • Сјећање на Срђана Кнежевића - Белог вука
    2h 20m
    18
  • Наталија Јокић, дјевојчица која у наручју мајке бјежи од "Олује" (ФОТО)
    17h 35m
    4
  • Ухапшено лице из Источног Сарајева због преваре на интернету
    18h 30m
    1
  • Сјећање на учитељицу Стану Арнаут, мученицу пребиловачку
    16h 25m
    4
  • Почела изградња новог вртића у Палама (ФОТО)
    15h 58m
    0