Данас је у Вишем суду у Београду поднијета прва тужба против НАТО-а у име официра, војника, полицајаца и ратних резервиста обољелих од канцера, а који су боравили на Косову и Метохији током НАТО бомбардовања СР Југославије.
Тужбу је поднијела Адвокатска канцеларија Алексић из Ниша, а адвокат Срђан Алексић рекао новинарима да је коришћењем осиромашеног уранијума повријеђено право на живот грађана Србије који живе на Косову и Метохији, као и свима који живе на Космету, али и на југу Србије.
– Посебно код Пљачковице, удаљене 2,5 км од центра Врања, као и још пет села у општинама Бујановац и Прешево за шта је и НАТО признао да је бачено највише осиромашеног уранијума. Тамо и данас живи много наших људи и велики број је оболио – казао је Алексић.
Он је додао да очекује одговор на тужбу до јула ове године.
Нагласио је да уз сваку тужбу његових клијената постоји љекарска документација и извјештаји, као и извјештај вјештака судске медицине који потврђују узрочно-посљедичну везу осиромашеног уранијума и обољевања од канцера.
Такође, прецизно је у тужби наведено за сваког клијента на ко којој је територији и у којем временском периоду је био на КиМ 1999. године.
Он је казао да ће поступак водити по принципу који је водио италијански адвока Фиореа Тартаље са којим је заједно радио на оптужницама и који је дио његовог тима.
Према његовим ријечима, Тартаљеви клијенти су били италијански војници који су 1999. на КиМ провели 30 дана, а након годину дана су обољели од канцера.
Након тужбе добили су право на новчану накнаду и бесплатно лијечење.
Казао је и да ће Тартаљеви докази, којима је добио 181 случај, бити на располагању и у Београду, Крагујевцу, Нишу, Новом Саду и Врању, с обзиром да, како је навео, има намјеру да покрене свих пет тужби и види какав ће бити став суда, као и да ли ће представници НАТО пакта одговорити на ту тужбу.
Као један од могућих проблема, Алексић наводи плаћање судске таксе у износу од 73.000 динара истичући да неки клијенти имају тршокове од 4.000 евра за лијекове на мјесечном нивоу.
У Италији је, каже Алексић, скупштинска комисија утврдила узрочно-посљедичну везу између баченог осиромашеног уранијума и обољевања италијанских војника, као и одлуку да без обзира на новчана примања могу да покрену тужбу за накнадну штете која је бесплатна и без плаћања судске таксе.
Каже да су у тужби предложили одлагање плаћања судских такси и ослобађање од плаћања уз образложање да са својим материјалним примањима клијенти нису у могућности да их плате и да то онемогућава грађанима Србије приступ правди.
Алексић наводи да су предложили да тај спор буде рјешен путем медијације, уколико НАТО буде желио да разговара, а ако не, како каже, ту је суд.
Упитан како то у Србији може да се докаже, Алексић каже да су били у истој правној позицији и правном положају, а да је штета од осиромашеног уранијума иста код италијанских и код српских војника.
– Ради се о неколико врста канцера, пре свега леукемији, канцеру штитне жлијезде, грла, мозга, костију и још неколико канцера који су специфични по томе што их изазива осиромашених уранијум – навео је Алексић и додао да је то доказала и Свјетска здравствена организација (СЗО) са сједиштем у Лиону.
Алексић је навео да је након истраживања узрочно-посљедичне везе измеду тровања осиромашеним уранијумом и обољевања од канцера у тијелима војника пронађен метал послије 1999. године.
У Србији постоји и пресуда Окружног суда из 2001. која је детаљно објаснила гдје је НАТО бомбардовао користећи осиромашени уранијум.
– На Србију је бачено 15 тона осиромашеног уранијума, односно, на КиМ и на југ Србије – казао је Алексић истичући да је то огромна количина осиромашеног уранијума и зрачења, а највише је бачено у околини Пећи, Призрена, Урошевца и Ђаковице.
Казао је и да ће Тартаљеви докази, којима је добио 181 случај, бити на располагању и у Београду, Крагујевцу, Нишу, Новом Саду и Врању, с обзиром да, како је навео, има намјеру да покрене свих пет тужби и види какав ће бити став суда, као и да ли ће представници НАТО пакта одговорити на ту тужбу.
– Наши грађани морају да буду у једнаком положају као грађани Италије. Још једна пресуда која нам иде у корист је пресуда суда у Стразбуру, која се односи на члан 2 Повеље – Право на живот – рекао је Алексић.
Пецизирао да постоје већ двије пресуде, једна у Турској, друга у Великој Британији, када су њихови грађани имали проблем са јонизујућим зрачењем, а према којима се држава обавезује да плати надокнаду штете јер им је повријеђен право на живот.
Алексић је раније изјавио да се његовој канцеларији до сада обратило око 2.000 клијената због тужбе против НАТО и да су доставили медицинску документацију.
Он је, такође, навео да ће висина одштете бити прецизирана током судског поступка, али да сматра да је минимум 100.000 евра и више.