Пробој јасеновачких логораша

21.04.2025. 10:06
0
ИЗВОР: srna.rs

Преживјели логораши у Јасеновцу, злогласном концентрационом логору Независне Државе Хрватске /НДХ/, покушали су 22. априла 1945. године, у очајничком јуришу на стражаре, да се докопају слободе, али је у томе успјело само 169 од њих 1.073.

У тој највећој "фабрици смрти" на Балкану у Другом свјетском рату усташе су убиле стотине хиљада махом Срба, Јевреја и Рома.

Концентрациони логор Јасеновац био је највећи логор смрти у тадашњој фашистичкој НДХ, на простору окупиране Краљевине Југославије.

Формиран је у августу 1941. године, а осмислио га је један од највећих ратних злочинаца Макс Лубурић, који је био и први командант логора.

Логор су уништиле усташе априла 1945. године да би сакриле своје злочине.

"Радни логор Јасеновац", како га назива хрватска државна администрација, био је стратиште за Србе, Роме и Јевреје, свих узраста, полова, животне доби, социјалних, образовних и других профила, као и за антифашисте, помагаче и симпатизере Срба, Рома и Јевреја.

Систем логора Јасеновац био је злогласан по варварским методама и великом броју жртава.

Професор Гидеон Грајф, историчар специјализован за Холокауст и аутор изузетно значајне монографије "Јасеновац - Аушвиц Балкана - Усташка империја окрутности", наводи да је Јасеновац био "далеко бруталнији од Аушвица".

У процесу "прочишћења хрватске нације", српска дјеца су убијана, заједно са одраслима.

Током четири године, између априла 1941. и маја 1945. године, у усташкој НДХ убијено је 73.316 малишана. Током Другог свјетског рата, једино мјесто у цијелој Европи у којем су постојали специјални логори за дјецу била је Хрватска.

Само од децембра 1941. до априла 1942. године усташе су убиле 19.544 дјечака и дјевојчице српске националности, а њихови идентитети утврђивани су касније.

Убијани су, према свједочењима, на најстрашније начине и умирали су, такође, више него одрасли, од болести, изгладњелости, жеђи и смрзавања.

Многа дјеца убијена су у Јасеновцу и средином септембра 1942. године. Тијела дјеце довожена су са 15 запрежних кола у циглану и спаљивана. Слична судбина задесила је и 300 дјеце која су погубљена у Градини у октобру исте године.

Огроман број дјеце, око 12.000, спасен је од усташког погрома захваљујући Диани Будисављевић и десетинама племенитих људи који су јој помогли.

Број жртава у концентрационом логору Јасеновац никада није тачно утврђен.

Логорска архива је два пута уништавана - почетком 1943. и у априлу 1945. године.

Земаљска комисија Хрватске, основана 1945. године, констатовала је у извјештају Међународном војном суду у Нирнбергу да је број жртава између 500.000 и 700.000.

Њемачки генерали из Другог свјетског рата давали су веома различите податке о броју убијених Срба у НДХ, али заједничко им је то да сви помињу стотине хиљада страдалих.

Александер Лер је још 1943. године говорио о 400.000 убијених Срба, Лотар Рендули, њемачки генерал-пуковник, наводи да је убијено око "500.000 православаца", генерал Херман Нојбахер помиње "више од 750.000 убијених", а СС генерал Ернст Фик - 600.000.

Након Другог свјетског рата, у намјери да изједначе жртве и заслуге за ослобођење земље, комунистичке власти чиниле су све да се Јасеновац помиње што мање.

О највећем стратишту у НДХ нису снимани филмови нити рађени серијали, а лидер комуниста Јосип Броз Тито никада није отишао у Јасеновац.

Коментари 0
Повезане вијести
Све спремно за достојно обиљежавање осам деценија од пробоја јасеновачких логораша Све спремно за достојно обиљежавање осам деценија од пробоја јасеновачких логораша
На данашњи дан 1941. успостављена усташка држава НДХ На данашњи дан 1941. успостављена усташка држава НДХ
Освануо транспарент који велича злочиначку НДХ Освануо транспарент који велича злочиначку НДХ
Најчитаније
  • Пукотине на клизишту на падинама Сарајева
    19h 46m
    6
  • На данашњи дан НАТО ракетирао избјегличко насеље "Мајино насеље"
    5h 31m
    0
  • МУП Српске послао апел становништву
    1h 56m
    0
  • Преминуо папа Фрањо
    5h 24m
    0
  • Соколац: Велики број ученика на туцијади
    19h 50m
    0