"Први вјесник генијалности"

31.03.2025. 20:36
0
ИЗВОР: RT Balkan

Загребачки романиста Иво Хергешић је пишући о "раним радовима" Албера Камија ове описао као "припремна дјела" односно "етиде којима писац искушава своју снагу". Кад велики писац умре, па кад се ретроактивно посматра његов опус, почетничка дјела се обично доживљавају као "најава" онога што ће касније доћи.

Има, међутим, писаца који у младим, па чак ни у средњим годинама, не обећавају.

Кад би се судило по њиховим раним радовима, дјеловало би да ће у историји књижевности остати уписани као медиокритети. Скоро па школски примјер такве судбине је Меша Селимовић.

Своје ремек-дјело "Дервиш и смрт" он објављује као педесетшестогодишњак. Готово све што је објавио прије тога, скоро да није имало никакве везе са оним по чему га данас памтимо. Један је једини изузетак; кратки роман "Магла и мјесечина" од чијег првог издања је прошло тачно шездесет година.

ПАДОВИ И РАЗАЋАРЕЊА: Послије четворогодишњег партизанског војевања, Меша Селимовић започиње књижевну каријеру. Не треба, међутим, заборавити да је он фактички цијелог живота тежио писању. Као дванаестогодишњак написао је прву пјесму, а већ двије године касније објавио је у школском листу сентименталну причу о "старој Рускињи, емигранткињи, која умире док свира на клавиру за вријеме приказивања филма о некој страсној љубави двоје младих".

Као гимназијалац, након читања Золиног "Жерминала", почиње писати приче и цртице о тузланским рударима. По завршеној гимназији Селимовић је отишао да студира у Београд, а тамо је – на другој години – покушао неке од својих младалачких прича објавити у "Политици".

Међутим, за разлику од Бранка Ћопића, Селимовић није имао среће с "Политиком": одбили су све његове прилоге. Отприлике у исто вријеме лист "Гајрет" такође одбија понуђени Селимовићев текст о поезији Хамзе Хуме. Утучен овим разочарењима Селимовић није писао фактички ништа пуних дванаест година.

За вријеме рата почиње водити дневник, а 1944. године у партизанском листу "Фронт слободе" објављује причу "Жртва" и три репортаже о злочинима припадника Ханџар-дивизије над српским сељацима с Мајевице. Двије године касније, након што је рат завршио, Селимовић ће објавити приповијетку "Пјесма у олуји" у београдском часопису "Наша књижевност". У то доба, Селимовић још нема објављену књигу. Наредне године, у сарајевској "Свјетлости" публикује новелу "Увријеђени човјек". Индикативно је да је први тираж био десет хиљада примјерака. Године 1950. у Загребу му излази књига прича "Прва чета". А потом је услиједило деценијско ћутање.

ВЕЛИКИ ОБРАЧУН: У том периоду Селимовић се углавном бави филмом. Једина књига коју је објавио педесетих је заправо био филмски сценарио "Туђа земља".

Годинама касније, то је вријеме овако евоцирао: "Од 1951. године до 1961. године наступио је период ћутања. Мало обесхрабрен, мало незадовољан оним што сам писао спремао сам се за велики обрачун сам са собом."

У години Андрићеве Нобелове награде, Селимовић објављује "Тишине", свој романескни првјенац. Ова књига није дочекана благонаклоно. По суду Ристе Трифковића дошло је до неспоразума између остварене објективне вриједности романа и критике, односно суда јавности. А суд јавности био је доста оштар.

Писац се, међутим, није обесхрабрио. Он већ наслућује своју велику тему. А прије него се теме дохвати, морао је доказати самом себи да влада књижевним занатом и техником. И ту на ред долази "Магла и мјесечина". Селимовић је до краја волио и цијенио ову књигу. И послије "Дервиша" и "Тврђаве" за њу је говорио да је његово "артистички најуспјелије дјело".

Зоран Глушћевић ће за овај роман написати да је ремек-дјело партизанске књижевности, док ће Мидхат Бегић са својој уобичајеном луцидном прецизношћу "Маглу и мјесечину" дефинисат као "психолошку приповиједну поему".

ЦРНА ПРАЗНИНА: Пишући о Селимовићевом опусу Касим Прохић није могао заобићи "Маглу и мјесечину". Он у њој открива перфектну књижевну чистоту, назива је "јединственим дјелом у нашој литератури" и препознаје такође својеврсно музичко устројство овог романа.

Илуструјмо макар једном реченицом ту поетско-музичку стилистику какву је Селимовић остварио у "Магли и мјесечини"; овако, рецимо, почиње друго поглавље: "Тама, тама, тама, као пустош, као ништа, ни неба нема, ни близине, ни даљине, свијета нема, ни људи, постоји само црна празнина што је прожела очи и тијело, и земља што се непрестано отвара и вуче у себе, стењући упија све што јој се приближи, неко је пред њим, неко иза њега, на челу је сељак-водич, ни глас му није чуо, видио је само сјену, зато је без лица и без облика."

Ова дуга ритмична реченица репрезентативан је узорак вјештине и исписаности Селимовићевог стила који се са овим романом дефинитивно формирао. То је сада био писац спреман да се окуша са својом једином правом опсесивном темом.

Не само стилски, него и мотивски, "Магла" је увертира за "Дервиша"; ова прича о младом сеоском брачном пару што се у својој кући брине за рањеног партизана засигурно спада међу најбоље књиге у српској књижевности које се баве Другим свјетским ратом. Троје главних ликова изврсно су психолошки дочарани, а расплет неизбјежно иде према трагедији

Најрадикалнији критичар ове књиге био је сам аутор који негдје биљежи да је роман "стегнут, неопуштен, неразвијен у дијеловима, непродубљен у психологији, с лоше вођеном фабулом, без одређене идеје". Престрог је тај суд о књизи која је била први вјесник Селимовићеве генијалности и која нам данас свједочи да "Дервиш и смрт" није дошао ниоткуд.

Аутор: Мухарем Баздуљ

Коментари 0
Повезане вијести
"Кишов приповедачки опроштајни валцер" "Кишов приповедачки опроштајни валцер"
"Љубав је ваљда једина ствар на свету коју не треба објашњавати ни тражити јој разлог“ "Љубав је ваљда једина ствар на свету коју не треба објашњавати ни тражити јој разлог“
"Кад ти живот створи хиљаду разлога за плакање, ти му покажи хиљаду разлога за осмијех!" "Кад ти живот створи хиљаду разлога за плакање, ти му покажи хиљаду разлога за осмијех!"
Најчитаније
  • Активан хуманитарни број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
    23h 37m
    1
  • Љиљана Жикић Карађорђевић - хероина која је живот дала за отаџбину
    23h 19m
    9
  • Спутњик објавио па обрисао: Додик добио руско држављанство и боравак!
    17h 38m
    1
  • Лажна вијест о Додиковој посјети Русији
    13h 39m
    2
  • Лице које је опљачкало кладионицу било маскирано и носило пајсер
    21h 1m
    0