Рогатица: Горан Шаренац, херој у рату, борац за права инвалида у миру

14.12.2020. 10:50
0
ИЗВОР: Глас Српске

Горан Шаренац (46) из Рогатице, којег су непријатељи у рату “прогласили мртвим” вјерујући да није успио преживјети њихов метак, наставио је да ниже животне побједе и у миру борећи се за права својих сабораца.

На подручју рогатичке општине живи нешто више од 220 ратних војних инвалида (РВИ) из Одбрамбено-отаџбинског рата. О њима у оквиру Општинске борачке организације брине посебан Одбор на чијем челу је Горан Шаренац. Овај ратни војни инвалид пете категорије са 70 одсто инвалидности, је истовремено и предсједник Одбора РВИ Сарајевско-романијске регије и члан Скупштине РВИ Републике Српске.

- Задатак Одбора на чијем сам челу и цијеле Борачке организације јесте да урадимо све што се може да побољшамо положај РВИ и свих демобилисаних, посебно незапослених, бораца. И поред на око добре законске регулативе простора за наше дјеловање има доста и по обиму и структури - казује Шаренац.

Истиче да су у најтежем положају инвалиди од шесте до десет категорије у којој је готово 170 људи, чије су инвалиднине од 142 до мизерних 29 марака.

- Они који немају право на неку од додатних материјалних помоћи, ортопедски или други додатак су у врло тешкој ситуацији. У нешто бољој материјалној ситуацији, али уз знатно веће тјелесно оштећење, су инвалиди од прве до пете категорије, којих је у нашој општини четири-пет. Толико има има и РВИ друге категорије, а већ треће категорије имамо 16, четврте 17 и пете, гдје сам и ја, 13 инвалида. Ми добијамо основну инвалиднину од 213 марака - рекао је Шаренац, чије рањавање, односно “погибију” је забиљежио у свом ратном дневнику за период од почетка 1992. до краја 1993. године Аго Поџић, предратни наставник и предсједник Огранка СДА у Жепи, који је једно вријеме био и замјеник Авде Палића, ратног команданта тзв. Армије БиХ у Жепи. 

Шаренац прича да се у том дневнику, који је Аго ревносно водио и, на његову несрећу,  заборавио у Жепи, наводи да је у августу 1992. једна извиђачка група убила “четника” у засеоку Милотићи у селу Годимиље.

- Један од тих “убијених четника” сам ја. Док сам био на стражи чувајући село, као 18-годишњи младић, пуцали су и погодили ме. Разарајући метак је ушао са леђа, тик поред кичме, са лијеве стране, коју је мало и оштетио, а онда експлодирао у трбушној дупљи и направио прави  дар-мар - казује Шаренац.

Колико је био тешко рањен доказују ожиљци на шест мјеста на стомаку.

- А шта је било у стомаку знају само љекари који су ме кроз више операција “крпили” у Војној болници на Сокоцу и београдској ВМА у којој сам лијечен пуних пет мјесеци. Захваљујући Богу и љекарима, остао сам жив и, на моју радост, већ у току рата вратио се на браник мојих Борика, Рогатице и Републике Српске - рекао је Шаренац.

Љубав са ратишта

Са једног од борбених задатака пред сам крај рата на подручју Херцеговине, у Љубињу, наишао је на своју љепшу половину Милицу.

- Узели смо се и са њом имам сина и кћерку. Највећа радост ми је четворогодишњи унук Михајло, кога су ми подарили син и снаха - казао је Горан Шаренац. 

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    15h 28m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    22h 12m
    0
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    13h 29m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    17h 39m
    8
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    21h 16m
    1