Водостај ријеке Саве има тенденцију раста од два до три центиметра на сат, док је Дрина у посљедња 24 часа у опадању за 40 центиметара.
У брдском дијелу све планинске ријечице су се повукле у корита.
На фармама које су биле под водом у току је санација и дезинфекција.
На снази редовна одбрана од поплава
Водостај ријеке Саве у 6.00 часова на водомјерној станици Јамена износио је 1.041 центиметар, а на снази је редовна одбрана од поплава.
Водостај Дрине у 6.00 часова на водомјерној станици Радаљ износио је 297 центиметара.
Редовна одбрана од поплава ријеке Дрине на подручју Семберије, према Главном оперативном плану одбране од поплава, уводи се када водостај на водомјерној станици Радаљ достигне коту од 450 центиметара.
Проток на Хидроелектрани Мали Зворник у 7.00 часова износио је 1.030 кубних метара у секунди, а на ХЕ Бајина Башта 860 метара кубних у секунди.
Водостаји осталих мањих бујичних водотока су и даље у опадању.
Апелује се на становништво на подручју града Бијељина, поготово у насељима уз ријечне водотокове, на максималну будност и приправност, те благовремено предузимање превентивних мјера заштите материјалних добара која би могла бити поплављена.
Цивилна заштита континуирано наставља са праћењем и обиласком подручја уз ријечне водотоке, као и секторе један, два три за поплавно подручје Семберије.
Организовано је дежурство 24 часа дневно у Одсјеку за цивилну заштиту, а грађани у случају потребе могу позвати на бројеве телефона 055/233-190 и 055/204-727, као и кратки број ОКЦ 121 и број Територијално ватрогасно-спасилачке јединице 123.
Цивилна заштита: Сава расте, али све њене притоке опадају
Водостај ријеке Сава расте око два до три центиметра по сату, али су све њене притоке у опадању и може се рећи да се ситуација полако стабилизује, изјавио је Срни вршилац дужности директора Републичке управе цивилне заштите Борис Трнинић.
Трнинић је нагласио да се акценат сада ставља на Градишку, Србац и Костајницу, гдје се пребацују тимови Цивилне заштите Српске, као и пумпе високог капацитета.
Када је ријеч о Приједору, Трнинић је навео да је ситуација стабилна, али да су екипе у приправности.
- Наши тимови су завршили посао што се тиче евакуације у Приједору, гдје је заплављено готово 800 објеката и 150 становника је евакуисано. Најважније је да, осим велике материјалне штете, нема жртава - истакао је Трнинић.
Он је навео да временска прогноза показује да ће бити још падавина, али не као протеклих дана, те да то даје оптимизам да ће ситуација бити нормализована.
Нови Град: Водостаји у благом опадању
Водостај ријека Уне и Сане у Новом Граду и даље је у благом опадању, речено је Срни у општинском Одсјеку за Цивилну заштиту.
Шеф Одсјека Мирко Лукић рекао је да је јутрос водостај Уне у 9.00 часова 505 центиметара, што је за 17 центиметара мање него синоћ у 23.00 часа.
Водостај Сане је 535 центиметра, за 19 центиметара мање него синоћ.
Фото: srna.rs
Лукић је рекао да је из Републичке управе цивилне заштите у Нови Град синоћ допремљена јака пумпа која помаже у испумпавању подзмених вода код Основне школе "Свети Сава".
Он је објаснио да су подземне воде избиле и у насељу Млакве.
Лукић је навео да су и даље непроходне улице Бањалучка и Меше Селимовића, те локални путеви за Радомировац, Соколиште - Волар - Витасовци, Рађеновића мост, Сводна - Трговиште - Радомировац.
Према његовим ријечима, до сада је примљено 45 позива грађана.
Козарска Дубица: Ноћ протекла мирно, очекује се стабилизација водостаја
Ноћ у Козарској Дубици протекла је мирно, а очекује се даља стабилизација и опадање водостаја, потврдио је начелник општине Игор Савковић, који руководи Штабом за ванредне ситуације.
Водостај ријеке Уне у 8.00 часова износио је 523 центиметара и у порасту је за један центиметар, док је водостај Саве у стагнацији и износи 845 центиметара.
- Штаб за ванредне ситуације састао се јутрос у 7.00 часова и обишао терен, након чега је потврђено стабилно стање у Козарској Дубици. Очекујемо даљу стабилизацију и опадање водостаја у току дана. Бујичне воде су се вратиле у корита, сви насипи су стабилни и потпорни зидови ојачани, тако да немам мјеста паници - рекао је Савковић новинарима.
Теслић: Престанак ванредне одбране од поплава
У Теслићу је укинута одлука о ванредној одбрани од поплава јер су се водостаји ријеке Усоре и њених притока вратили у нормалне оквире, а стање на терену је стабилизовано,саопштено је из Општинске управе.
Све саобраћајнице су проходне, а надлежне службе су успјешно санирале критичне тачке на подручју ове општине.
У саопштењу се најављује да ће од сутра бити наставиљен редован рад свих предшколских установа, основних и средњих школа.
Најтежа ситуација у Приједору
Стотине објеката у поткозарским општинама и даље је под водом. Најтежа ситуација је у приједорским приградским насељима Гомјеница и Тукови.
Још једна бесана ноћ је иза становника поплавама најтеже погођених приједорских насеља. У Гомјеници су још под водом стотине домаћинстава и помоћних објеката. У односу на јуче, јасно је видљиво смањење нивоа воде. Водостај Сане нижи је за пола метра, а Гомјенице за више од метар.
Фото: rtrs.tv
У Приједору Гомјеница, Тукови, Рашковац и Бишћани и даље су у води. Њен ниво се смањује, али су стотине домаћинстава и помоћних објеката и даље поплављени или заплављени. Ватрогасци испумпавују воду са поплављених подручја у Гомјеници.
И у Туковима su поплављени и заплављени објекти.