Вук Трајковић је из Сремчице, завршио је Основну школу "Душко Радовић", па Средњу стручну "Захарије Стефановић Орфелин" за физиотерапеута као ђак генерације, и сада завршава Високу школу социјалног рада. Ништа необично. Да. Али Вук има Даунов синдром.
Већина дјеце са тим синдромом имају коефицијент 50, а он је са шет година имао 89, што је само за један мање од доње границе за здраву децу. И сада ће постати једна од четири особе са Дауновим синдромом у Европи која ће имати универзитетску диплому.
Његови родитељи нису ниједног тренутка помислили да га смјесте у дом за дјецу са посебним потребама. Када је имао три године ангажовали су логопеда. Као средњошколац био на пракси у Дому здравља на Врачару. И био је омиљен свима.
- Радили смо физикалне терапије, масаже, парафинску терапију, ултразвук, ласер масаже... Најбоља је масажа целог тела - испричао је својевремено за Телеграф.
Сада је на друштвеним мрежама на профилу defektologija.rs објављен видео који има више од милион и по прегледа и у којем Вук прича о плановима за будућност.
- Јеси ли свестан да ћеш, ако завршиш факултет, бити једна од четири особе са факултетом у Европи? - чује се женски глас на снимку.
- Да! Оно што ја радим, радим због себе, своје породице и свих оних који имају Даунов синдром.
- Вуче, шта ћеш бити када завршиш факултет?
- Бићу терапеут. Бићу педагог. Имаћу и ја пацијенте! Бицу нови XД који се мења овде у Србији. Са Дауновим синдромом.
Вук планира да има канал на Јутјубу, да створи нову апаратуру која ће помоћи у физикалној терапији, а жеља му је да напише књигу "Град бола".
- Град бола преузима личности, вештине, борбеност... Ставићу све о Дауновоом синдрому, о 21. хромозому код човека.
Иначе, обожава Новака Ђоковића. На полици у соби значајно мјесто заузима лопта коју му је најбољи тенисер свијета даровао са посветом.