Сан јача имунитет нарочито зими

09.12.2021. 09:20
0
ИЗВОР: Srpska.info

Постоји биолошки разлог зашто нам се поподне приспава. Наиме, наше тијело тако функционише да му је потребан дугачак сан и одмор током ноћи и један кратак одмор средином дана.

Најбоље вријеме за поподневну дремку је између 13 и 15h, када температура тијела пада а ниво мелатонина, “хормона сна”, расте. То су потпуно исти биолошки сигнали попут оних које нам тијело шаље увече, кад је вријеме за кревет.

Не само да нам спавање послије ручка помаже да побиједимо умор који нас стигне кад ручамо, већ доводи наш циркадијалниритам у ред. Он је од врхунске важности за све неоурохуморалне процесе у организму а посебно за регенерацију ћелија. Истраживања иначе показују да имуни систем најбоље реагује током ноћи, баш захваљујући сну, јер тада организам није превише “заузет” другим метаболичким процесима, пише портал Лепа и Срећна.

Да би вас поподневни сан у потпуности окрепио, веома је важно да искључите телефон и утишате све звуке око себе. Повољно је чак и да мало расхладите просторију али да се покријете. Можете да спавате десет, петнаест или двадесет минута и послије тог времена бићете много одморнији.

Чак и пола сата је повољан период за поподневну дремку, али све дуже од тога вас води у опасност од “инерције сна”. У најтежу инерцију сна тијело упадне кад спавамо дуже од једног сата, јер тада долазимо у гроги стање, кад дословно “не знамо гдје се налазимо”. Такав сан ремети циркадијални ритам а може нам бити и веома тешко да те вечери нормално заспимо.

Временом, можете увјежбати кратку дремку, организам ће се навићи и биће вам захвалан. Наравно, ово није лако за оне који раде али рад од куће олакшава да уведете овакву навику. И у многим компанијама могуће је повући се у неку мирнију просторију на двадесетак минута, а послодавци и шефови све више увиђају да су им одморни радници далеко продуктивнији од оних којима глава “пада” пред рачунаром. Љекари кажу да је добро да одремате чак и само пет минута у столици на послу или у аутомобилу, пише Блиц.

Коментари 0
Повезане вијести
Помоћу ових савјета хљеб ће дуже задржати свјежину Помоћу ових савјета хљеб ће дуже задржати свјежину
Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност? Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност?
Како траума из дјетињства обликује нашу будућност? Како траума из дјетињства обликује нашу будућност?
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    17h 34m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    7h 53m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    14h 37m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    10h 4m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    13h 41m
    1