Deda Đorđe i Grkinja Fatini bili su 63 godine u braku, ona mu je bila najveća podrška

03.07.2023. 09:00
2
IZVOR: glassrpske.com

Čuvar srpskog groblja “Zejtinlik” u Solunu, Đorđe Mihailović, preminuo je juče u 96. godini, a iza njega ostala je njegova supruga, Grkinja Fatini koja mu je bila oslonac u životu duže od šest decenija.

Za čuvenog Đorđa su svi čuli i njegovu priču dobro znaju, međutim priča njegove supruge je manje poznata, a ona je u njegovom životu igrala važnu ulogu.

Prije nekoliko godina deka Đorđe je govorio o ljubavi sa svojom suprugom Fatini, ili Svetlanom, i poslu kojim se bavio čak i u devetoj deceniji života.

Za Đorđa je 1960. bila srećna godina. Tada je od oca Đura Mihailovića, rodom iz malog mjesta kod Boke Kotorske u Crnoj Gori, naslijedio posao čuvara koji je obavljao i njegov djed Savo, junak Solunskog fronta, ali je i pronašao ljubav svog života.

– Đorđev stric nas je upoznao i tako, malo po malo, rodila se ljubav koju gajimo već godinama. Imamo kćerku i dvije unuke, jedna je advokatica, a druga farmaceutkinja. Rodom sam iz jednog grčkog sela, ali sam se zbog Đorđa preselila ovdje. Stari smo i zdravlje nas ne služi baš najbolje, ali se dobro držimo – pričala je ranije za "Blic" Fatini, koju zovu Svetlana.

Ne razumije baš svaku riječ na srpskom, ali je znala koliko je Đorđev posao odgovoran i da ne postoji pauza, pa čak i u devetoj deceniji.

– On nema odmor, stalno radi, pa nismo imali prilike da često posjećujemo Srbiju – pričala je baka Svetlana (85).

Rijetko je koji turista koji se obreo u Grčkoj propustio priliku da posjeti groblja slavnih junaka Prvog svjetskog rata. Svakoga dana, bar jedan Srbin oda poštu palim borcima.

Iako je nekoliko godina prije smrti otišao u penziju, časna starina nije ni pomišljala da ih napusti. Obilazio ih je, čisti oko njih i nudio posjetiocima “srpsku rakiju” i lozu, dok je njegova supruga na malom stolu izlagala brojanice i drugi nakit koje, kako je tada rekao deka Đorđe, sama pravi.

Kompleks vojničkog groblja na Zejtinliku u Solunu podignut je 1916. godine na mjestu nekadašnje Glavne vojne poljske bolnice. U njemu počivaju mošti 21.000 ratnika, srpskih francuskih, italijanskih, engleskih, od kojih je 8.000 iz Srbije. Djed Đorđe znao je imena svakoga od njih i čuvao ih od zaborava. Potomci koji su ovdje pronašli imena svojih predaka dopisivali su podatke od njima.

Na Zejtinliku će počivati i on.

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    Skijaš 04.07.2023. 17:00
    Zaslužio je da počiva sa najvećim srpskim junacima. Nek' mu je laka zemlja.
  • Generic placeholder image
    xxxx 03.07.2023. 11:10
    slava ti i hvala starino
Povezane vijesti
Posljednji čuvar Zejtinlika nastavlja da bdi nad sjenama srpskih junaka Posljednji čuvar Zejtinlika nastavlja da bdi nad sjenama srpskih junaka
Đorđu Mihailoviću biće postavljena spomen-bista na Zejtinliku Đorđu Mihailoviću biće postavljena spomen-bista na Zejtinliku
Solunski front je velika žrtva i Srba zapadno od Drine Solunski front je velika žrtva i Srba zapadno od Drine
Najčitanije
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    16h 49m
    1
  • Opština Istočno Novo Sarajevo: U aprilu niz aktivnosti pomoći građanima
    23h 33m
    0
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    14h 50m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    19h 0m
    9
  • Izglasana smjena srpskih zamjenika ministara u Savjetu ministara
    22h 37m
    1