Koje su dobrobiti kestena

28.11.2022. 18:47
0
IZVOR: nezavisne.com

Za razliku od nekih drugih vrsta sušenog voća, kesten ima relativno nizak sadržaj kalorija, sadrži manje masti, a bogat je mineralima, vitaminima i fitonutrijentima korisnim za naše zdravlje.

Takođe je dobar izvor dijetalnih vlakana i sadrže ih oko 8 grama na 100 grama (što je skoro 25 procenata preporučene dnevne količine).

Borba protiv slobodnih radikala

Ne zaboravimo da ishrana bogata vlaknima pomaže u smanjenju nivoa holesterola u krvi što dovodi do umanjenja prekomjerne apsorpcije holesterola u crijevima, kao i u postizanju većeg osjećaja sitosti. Kesten se od ostalih vrsta sušenog voća razlikuju i po tome što je prebogat vitaminom C.

Naime, 100 grama kestena ima čak 43 grama ili više od 50 odsto dnevnog preporučenog unosa. Vitamin C je esencijalni antioksidans za borbu protiv slobodnih radikala i za jačanje prirodnog odbrambenog sistema organizma, ali i za zdravlje kostiju i krvnih sudova. Ostali hranljivi sastojci uključuju vitamine B grupe, oleinsku i palmitoleinsku kiselinu (naročito korisne za snižavanje nivoa LDL ili lošeg holesterola i podizanje nivoa HDL ili dobrog holesterola).

Ali i minerale kao što su željezo, kalcijum, fosfor, magnezijum, mangan, cink i kalijum. S obzirom na to da je bogat kalijumom, a u isto vreme malo natrijuma, nezamjenljiv je u ishrani osoba sa oboljenjima krvnih sudova i bubrega. Takođe je odličan izvor željeza, zbog čega je efikasan protiv anemije, a s obzirom na to da je lako svarljiv, preporučuje se i onima koji pate od gastrointestinalnih tegoba i bolesti digestivnog trakta.

Ljekovitost

Čaj od listova kestena koristi se u narodnoj medicini za veliki kašalj, bronhitis, astmu i opšte probleme sa disajnim putevima.

Kora i drvo kestena se koriste kao adstringensi, zbog bogatstva tanina.

Kako kesten kasno cvjeta, jedini je izvor za pčele. Kestenov med je veoma ljekovit i pomaže kod gastritisa, štiti jetru, doprinosi boljoj cirkulaciji.

Divlji kesten, zbog svojih ljekovitih sastojaka (flavonoida, kumarina, saponozida), koristi se u proizvodnji farmaceutskih preparata - za pomoć kod oštećenih kapilara i proširenih vena, hemoroida, tromboflebitisa.

Komentari 0
Povezane vijesti
Ojačajte imunitet u prelaznom periodu Ojačajte imunitet u prelaznom periodu
Šta je zdravije - ulje ili svinjska mast? Šta je zdravije - ulje ili svinjska mast?
Gojaznost dostigla razmjere epidemije Gojaznost dostigla razmjere epidemije
Najčitanije
  • Održane "Vaskršnje radosti", jedan od najljepših događaja u Istočnoj Ilidži (FOTO)
    11h 7m
    0
  • Porodilištu u Istočnom Sarajevu uručeni paketi povodom Nedjelje Crvenog krsta
    10h 23m
    0
  • Rodbina prislužila svijeće na "Novom Zejtinliku"
    7h 39m
    4
  • Čovjek iz BiH naletio na zmiju dugu više od metar i po (FOTO)
    6h 1m
    0
  • Danas Markovdan
    14h 49m
    0