Tuševljaci, Lubure, Šakote, Pušare, Pukete, Mrkaje, Lemezi, Kravljače, Markovići, Kubure, Furtule, Njege, Divčići, Cincari, Đokići, Taušani, Jankovići, Škrbe, Jevtovići, Samardžije, Kreštalice, Katići, Kusmuci, Klačari, Čečari, Milidrazi, Šućuri, Mrde, Vaskovići…samo su neka od prezimena koja su se provlačila kroz staru štampu. O nekima smo već pisali, o nekima ćemo pisati.
Nekada, prije pojave modernih tehnologija, ljudi su mnogo više čitali dnevnu štampu. Novine su služile za razna obavještenja i oglase. Praksa je bila da se uplaćuju i obavještenja u vezi sa proslavom krsnih slava. Pogotovo ako je postojao razlog da se te godine ne slavi. U Jugoslovenskoj pošti od 19. januara 1934. godine pronašli smo spisak domaćina koji su imali potrebu da obavijeste svoje poznanike o tome da li te godine slave.
Žalost zbog smrti člana porodice, kao razlog da te godine ne slave navode Dušan Grešl, Andrija Dukić, Đoko Simunović ilidžanski hotelijer, Stevo Kerović i Dimitrije Lončarević.
Dušan Rundo, Svetozar Ninković i Pero Todorović obavještavaju da će Sv. Jovana slaviti u krugu porodice.
Jovo Pavlović, penzionisani činovnik, javlja da ne može slaviti zbog bolesti, a isti razlog (zbog svoje ili bolesti u kući) navode i D.Knežević činovnik Gradske štedionice, Kosta Jovanović sa Skenderije, Ilija Cvijanović te profesor Aleksa J. Stjepanović.
Inžinjer Simo Milošević navodi da neće primati posjete za Sv. Jovana, a to isto navode i Rajko Vitas i dr. Jovan Žegalov.
Milan Jovičić javlja da će na dan slave biti na putu.
Gospava Ajvazović, udova profesora obavještava da će krsnu slavu slaviti sa sinom u Bilješevu kod Zenice.
Mitar Ćerimidžić Tetak obavještava da slavi Sv. Jovana na adresi Halilbašići 6 (Nadkovači, desno).
U januaru 1938. na Palama se desio bizaran slučaj. Na svega 30 metara od kuće, na smrt se smrznuo Jovo Veselinović, penzionisani poreski izvršilac.
Veselinović je rano ujutru pošao u poštu da vidi da li mu je stigla penzija i da nabavi za kuću potrebne namirnice. Usput je sreo državnog putara Jovu Andrića. Pošto je u pošti dobio informaciju da penzija nije stigla, Veselinović je sa Andrićem produžio u gostionicu gdje su popili tri četvrti litra rakije. Zatim su krenuli zajedno kućama pošto su živjeli u komšiluku. Andrić je svratio Veselinovića u svoju kuću gdje su popili još pola litra rakije. Nakon toga Veselinović je krenuo kući, ali savladan alkoholom i hladnoćom pao je pod jedno drvo.
Već ukočenog Veselinovića našao je slučajni prolaznik, a utvrđeno je da je smrt nastupila usljed smrzavanja.
Konferencija Udruženja konobara za grad Sarajevo iz jula 1933. bila je obilježena nezadovoljstvom sarajevskih konobara. Tražilo se da se sa Savezom gostioničarsko-kavanskih namještenika nastupi zajednički u borbi za prava.
Predsjednik Udruženja Dušan Đorđević naglasio je da se radi na suzbijanju nadrikonobarstva i spriječavanju zapošljavanja lica bez stručne spreme. On je govorio o tome da su konobari prisiljeni uzimati od gostiju da dođu do neke zarade. Protivio se uzimanju 10 % od računa što nije ni lijepo ni dostojno i što se silom otima.
Lazar Stupar istakao je težak položaj konobara. Usprotivio se uzimanju postotka od gostiju silom i žalio se na radno vrijeme.
Osim Đorđevića i Stupara govorio je i Joco Mandušić koji se založio za očuvanje Udruženja i jačanje njegove djelatnosti.
Slavija je u sklopu svog sportskog društva imala više sportskih klubova, između ostalog i skijaški. Skijaški klub je imao skijaške sekcije u Kalinoviku i Palama. U sklopu njih su organizovana takmičenja u različitim starosnim grupama.
Početkom 1938. godine, jednom od takvih takmičenja domaćin je bio Kalinovik. Takmičenje je organizovano u tri grupe: 1) omladinci do 12 godina na stazi od 3500 metara 2) omladinci od 12 do 16 godina na stazi dugoj 7 km 3) Seniori na stazi dužine 15 km.
Pobjednici iz prve grupe bili su Branko Lalović za 9,20 minuta i Milenko Tepvčević sa vremenom od 9,25 minuta. Pobjednik u drugoj grupi, na izuzetno teškoj stazi, koju je prešao za 22,43 minuta, bio je Branko Sudžum. U seniorskoj konkurenciji pobjednici su bili Neđeljko Ninić Medo (40,57), Dragomir Đ. Tepavčević (41,06) i Božidar Jagličić (41,16).
Trasa je vodila preko velikih padina i uzbrdica te je postignuto vrijeme pohvaljeno od 1000 gledalaca i zaista mladi smučari Slavijaši zaslužuju svaku pohvalu.
Jedan od urednika u Jugoslovenskoj pošti bio je čuveni bosanskohercegovački pisac i novinar Hamid Dizdar, stariji brat Mehmedalije Maka Dizdara. Pisao je i za beogradsku Politiku i Pravdu, ali i za sarajevske Jugoslovenski list, Gajret i Slobodnu riječ. U jednom od svojih tekstova iz 1938. za Pravdu piše o sarajevskom Domu starih i nemoćnih.
Dom starih i nemoćnih nalazio se u sarajevskom polju, nedaleko od glavne željezničke stanice. Na mjestu upravnika nalazio se ljekar Asim Musakadić. On je o štićenicima doma govorio kao o djeci. Jedan od rijetkih među djecom koji nije skroz podijetinio i koji se sjećao prošlosti, bio je Mićo Zirojević. Sa napunjene 92 godine bio je najstariji štićenik Doma.
U ovom kraju moj sokole, svega je bilo, svega. duvana, pirinča, kave…po puna torba! Za četiri krajcara po pun “frcule” duvana. Nije se merilo na teraziju. A sada, eto, došlo vreme dai vodu mere, jah. Kad sam vozio gospoje, znam da sam bio živ. svaki dan-cvancika. Jah.
Na pitanje da li se ženio, Mićo je odgovorio sa svega triput.
Autor: Aleksandar Kostović