Тушевљаци, Лубуре, Шакоте, Пушаре, Пукете, Мркаје, Лемези, Крављаче, Марковићи, Кубуре, Фуртуле, Његе, Дивчићи, Цинцари, Ђокићи, Таушани, Јанковићи, Шкрбе, Јевтовићи, Самарџије, Крешталице, Катићи, Кусмуци, Клачари, Чечари, Милидрази, Шућури, Мрде, Васковићи…само су нека од презимена која су се провлачила кроз стару штампу. О некима смо већ писали, о некима ћемо писати.
Некада, прије појаве модерних технологија, људи су много више читали дневну штампу. Новине су служиле за разна обавјештења и огласе. Пракса је била да се уплаћују и обавјештења у вези са прославом крсних слава. Поготово ако је постојао разлог да се те године не слави. У Југословенској пошти од 19. јануара 1934. године пронашли смо списак домаћина који су имали потребу да обавијесте своје познанике о томе да ли те године славе.
Жалост због смрти члана породице, као разлог да те године не славе наводе Душан Грешл, Андрија Дукић, Ђоко Симуновић илиџански хотелијер, Стево Керовић и Димитрије Лончаревић.
Душан Рундо, Светозар Нинковић и Перо Тодоровић обавјештавају да ће Св. Јована славити у кругу породице.
Јово Павловић, пензионисани чиновник, јавља да не може славити због болести, а исти разлог (због своје или болести у кући) наводе и Д.Кнежевић чиновник Градске штедионице, Коста Јовановић са Скендерије, Илија Цвијановић те професор Алекса Ј. Стјепановић.
Инжињер Симо Милошевић наводи да неће примати посјете за Св. Јована, а то исто наводе и Рајко Витас и др. Јован Жегалов.
Милан Јовичић јавља да ће на дан славе бити на путу.
Госпава Ајвазовић, удова професора обавјештава да ће крсну славу славити са сином у Биљешеву код Зенице.
Митар Ћеримиџић Тетак обавјештава да слави Св. Јована на адреси Халилбашићи 6 (Надковачи, десно).
У јануару 1938. на Палама се десио бизаран случај. На свега 30 метара од куће, на смрт се смрзнуо Јово Веселиновић, пензионисани порески извршилац.
Веселиновић је рано ујутру пошао у пошту да види да ли му је стигла пензија и да набави за кућу потребне намирнице. Успут је срео државног путара Јову Андрића. Пошто је у пошти добио информацију да пензија није стигла, Веселиновић је са Андрићем продужио у гостионицу гдје су попили три четврти литра ракије. Затим су кренули заједно кућама пошто су живјели у комшилуку. Андрић је свратио Веселиновића у своју кућу гдје су попили још пола литра ракије. Након тога Веселиновић је кренуо кући, али савладан алкохолом и хладноћом пао је под једно дрво.
Већ укоченог Веселиновића нашао је случајни пролазник, а утврђено је да је смрт наступила усљед смрзавања.
Конференција Удружења конобара за град Сарајево из јула 1933. била је обиљежена незадовољством сарајевских конобара. Тражило се да се са Савезом гостионичарско-каванских намјештеника наступи заједнички у борби за права.
Предсједник Удружења Душан Ђорђевић нагласио је да се ради на сузбијању надриконобарства и спријечавању запошљавања лица без стручне спреме. Он је говорио о томе да су конобари присиљени узимати од гостију да дођу до неке зараде. Противио се узимању 10 % од рачуна што није ни лијепо ни достојно и што се силом отима.
Лазар Ступар истакао је тежак положај конобара. Успротивио се узимању постотка од гостију силом и жалио се на радно вријеме.
Осим Ђорђевића и Ступара говорио је и Јоцо Мандушић који се заложио за очување Удружења и јачање његове дјелатности.
Славија је у склопу свог спортског друштва имала више спортских клубова, између осталог и скијашки. Скијашки клуб је имао скијашке секције у Калиновику и Палама. У склопу њих су организована такмичења у различитим старосним групама.
Почетком 1938. године, једном од таквих такмичења домаћин је био Калиновик. Такмичење је организовано у три групе: 1) омладинци до 12 година на стази од 3500 метара 2) омладинци од 12 до 16 година на стази дугој 7 км 3) Сениори на стази дужине 15 км.
Побједници из прве групе били су Бранко Лаловић за 9,20 минута и Миленко Тепвчевић са временом од 9,25 минута. Побједник у другој групи, на изузетно тешкој стази, коју је прешао за 22,43 минута, био је Бранко Суџум. У сениорској конкуренцији побједници су били Неђељко Нинић Медо (40,57), Драгомир Ђ. Тепавчевић (41,06) и Божидар Јагличић (41,16).
Траса је водила преко великих падина и узбрдица те је постигнуто вријеме похваљено од 1000 гледалаца и заиста млади смучари Славијаши заслужују сваку похвалу.
Један од уредника у Југословенској пошти био је чувени босанскохерцеговачки писац и новинар Хамид Диздар, старији брат Мехмедалије Мака Диздара. Писао је и за београдску Политику и Правду, али и за сарајевске Југословенски лист, Гајрет и Слободну ријеч. У једном од својих текстова из 1938. за Правду пише о сарајевском Дому старих и немоћних.
Дом старих и немоћних налазио се у сарајевском пољу, недалеко од главне жељезничке станице. На мјесту управника налазио се љекар Асим Мусакадић. Он је о штићеницима дома говорио као о дјеци. Један од ријетких међу дјецом који није скроз подијетинио и који се сјећао прошлости, био је Мићо Зиројевић. Са напуњене 92 године био је најстарији штићеник Дома.
У овом крају мој соколе, свега је било, свега. дувана, пиринча, каве…по пуна торба! За четири крајцара по пун “фрцуле” дувана. Није се мерило на теразију. А сада, ето, дошло време даи воду мере, јах. Кад сам возио госпоје, знам да сам био жив. сваки дан-цванцика. Јах.
На питање да ли се женио, Мићо је одговорио са свега трипут.
Аутор: Александар Костовић