Služen parastos poginulim vojnicima i civilima u Zvorniku

08.06.2022. 17:40
0
IZVOR: srna.rs

Parastosom, prisluživanjem svijeća i polaganjem vijenaca na spomenik u selu Malešić kod Zvornika danas je obilježeno 30 godina od stradanja 15 pripadnika Vojske Republike Srpske i 18 civila iz Malešića, Androvića, Brđana i Odžačine, koje su ubili muslimani iz okolnih mjesta.

Član Predsjedništva gradske Boračke organizacije Zvornik Milorad Šakotić rekao je novinarima da je u napadima muslimanskih snaga iz susjednih sela opštine Sapna - Vitinice, Goduša, Sniježnice, kao i sela Jusići kod Zvornika, tokom 1992. godine, u nekoliko napada na Malešiće poginulo 15 boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata i 18 civila, od kojih su sedam bile žene.

- Muslimani nisu poštedjeli nikoga, ubijali su mještane Malešića na kućnom pragu, između ostalih, Smilju Tanacković, koja je, nakon što su je ranili molila za život, ali su je ubili - rekao je Šakotić, koji je i predsjednik Mjesnog odbora Boračke organizacije Malešić.

Ističući da je i Krsto Nikolić ubijen na kućnom pragu, a njegov sin ranjen, Šakotić je rekao da su muslimani 26. maja 1992. godine popalili srpsko selo Brđane, a 8. juna iste godine dio Malešića.

- Zbog svih ovih zločina koji su počinjeni nad srpskim narodom u ovim selima, nismo zadovoljni radom Tužilaštva BiH, jer nema podizanja optužnica protiv onih muslimana koji su vršili zločine nad srpskim narodom, iako se zna sve ko je, kada je i kako činio zvjerstva nad nedužnim ženama i civilima Malešića i okolnih sela - rekao je Šakotić.

Sveštenik Ilija Pantić rekao je da se, stojeći ispred krsta i spomenika, molimo za duše poginulih boraca i civila da im odamo počast, priznanje i poštovanje, koje im svakako pripada.

- Ovo što mi činimo sada njima nije ni blizu onoga što su oni činili u onom momentu za nas, niti je što mi njima pružamo u ovom momentu ni blizu onoga što su oni u momentu stradanja dali nama, stvarajući državu Republiku Srpsku u kojoj živimo slobodno i na svome - rekao je sveštenik Pantić.

Vijence na spomenik su položile porodice poginulih vojnika i civila i predstavnici Mjesnog odbora Boračke organizacije Malešić.

Komentari 0
Povezane vijesti
Godišnjica sahrane patrijarha Pavla Godišnjica sahrane patrijarha Pavla
Godišnjica smrti Đure Jakšića Godišnjica smrti Đure Jakšića
Godišnjica tragedije na Željezničkoj stanici: Parastos stradalima u Hramu Svetog Save Godišnjica tragedije na Željezničkoj stanici: Parastos stradalima u Hramu Svetog Save
Najčitanije
  • Jelena Anžujska – prva srpska kraljica sa oreolom svetice
    10h 12m
    1
  • Posni kolač sa višnjama i makom
    19h 51m
    1
  • Elek i Zupčeva najavili TV duel
    16h 56m
    6
  • Život i smrt sveštenika Stevana Trifkovića, čuvenog popa Stijepa: Simbol otpora sarajevskih Srba
    20h 17m
    3
  • Nova rasvjeta obasjala Obućina Bare (FOTO)
    19h 55m
    1